- Деталі
- Автор: Олена Абразумова
- Опубліковано: 23 січня 2022
Перші кроки в науковій діяльності студенти ННІ міжнародних відносин історії та філософії здійснюють при написанні рефератів та курсових робіт, а також беручи участь в роботі різноманітних студентських наукових гуртків, конкурсів та конференцій.
На сьогодні на всіх кафедрах Інституту функціонують понад десять студентських наукових гуртків. Щомісячні засідання, чисельність учасників і захопленість студентами темами обговорення свідчать, що Генеалогічна та літературна студія, котрою керує протягом декілька років доцентка Лариса Лисиця, - найпопулярніший та найбільш результативний гурток на базі ННІ (детальніше: 1, 2, 3, 4). Не поступається йому і об’єднання студентів в межах гуртка «За лаштунками історії мистецтв» на чолі з доценткою Мариною Захарченко (1), саме тут любителі історії мистецтва відвідують експозицій музеїв, театр, концерти в філармонії, влаштовують безліч творчих майстер-класів. Серед лідерів традиційно залишаються гуртки філософського спрямування, зокрема: Центр філософсько-теологічних досліджень та когнітивної риторики на чолі з доцентом Павлом Кретовим (1, 2, 3), гурток «Логопетрія мистецтвом» на чолі з доценткою Оксаною Пушонковою (1, 2, 3), науковий філософський гурток, який очолює доценткою Світланою Зайцевою.
Засідання іншої студентської спільноти – проблемної групи «Актуальні питання історії світових війн» (керівник доцент Олександр Овчаренко) - приваблює студентів, котрі цікавляться проблемами міжнародних відносин, новітньою історією країн Європи і Америки (1).
Не менш важливою формою наукової діяльності студентів є участь у конкурсах, олімпіадах, конференціях з різних напрямків: історії України, археології, всесвітньої історії, міжнародних відносин, філософії і навіть психолого-педагогічних наук. Підготовка та захист випускних робіт є показником вміння та навичок самостійної дослідницької та проектної діяльності бакалаврів та магістрів.
Протягом вересня – грудня 2021 р. студенти Інституту брали участь у всеукраїнських і міжнародних конференціях (у форматі он-лайн і оф-лайн) з археології, міжнародних відносин та філософії. Всеукраїнська наукова студентська конференція «Україна Соборна: крізь призму гуманітарних досліджень» була найпотужнішою подією 2021 р. для наших студентів: в ній взяли участь 18 студентів різних курсів Інституту (1).
Студентське наукове товариство ННІ міжнародних відносин історії та філософії очолює студент 3 курсу Іллія Опарін. Коло наукових інтересів його різноманітне: історія України, Європи, Центральної Америки. Він був співорганізатором Всеукраїнської наукової студентської конференції «Україна Соборна: крізь призму гуманітарних досліджень», брав участь у наукових заходах: «Памятаємо. Вшановуємо. Досліджуємо» (до роковин штучних голодів, Голодомору) (1), «Україна – Литва: історичні, мовно-культурні та туристські паралелі» (1), представив есе на Всеукраїнський конкурс філософського есе, проведений «Острозькою академією» і отримав трете місце за участь у Всеукраїнський молодіжній олімпіаді, присвяченій 200-річчю проголошення незалежності Мексики. І. Опарін разом з іншими студентами Інституту Катериною Чистяковою (4 курс), Максимом Богуном (3 курс) і В’ячеславом Соколовим (4 курс) взяли участь і виступили з повідомленнями у Всеукраїнській науковій конференції з міжнародною участю «Соціально-економічний і політичний розвиток країн Східної Європи (XVII – ХХІ cт.)» (1).
Варто відзначити захоплення наукою саме студентів 4-го курсу ННІ. Творчий тандем студенток 4 курсу Віталіни Постоєнко і Катерини Чистякової яскраво проявив себе у багатьох міжнародних науково-практичних інтернет-конференціях – «Наука та інновації», «Лідери ХХІ століття. Формування особистості харизматичного лідера на основі гуманітарних технологій управління соціальними системами», «Актуальні дослідження правової та історичної науки (випуск 38)», «Наука, освіта, технології, інновації в умовах глобалізації», «Інноваційні практики наукової освіти».
Студент 4 курсу Максим Попов, який впродовж всіх років навчання в університеті очолював студентський науковий рейтинг, всебічно досліджує постать відомої діячки Організації українських націоналістів Ольги Чемерис. Максим активно виступає з доповідями та публікує статті з означеної теми на міжнародних студентських конференціях «Наука сьогодення: від досліджень до стратегічних рішень», «Актуальні питання та перспективи проведення наукових досліджень», «Діджиталізація науки як виклик сьогодення», а також опублікував статтю в Оксфордському виданні «Theoretical and empirical scientific research: concept and trends» (1).
Анна Сіренченко, студентка 4 курсу, брала участь у міжнародних студентських конференціях, досліджуючи життя та діяльність таких відомих постатей, як Леонардо да Вінчі та Й. Б. Тіто. Її однокурсниця Аліна Романків виступила на тему «Кліматична дипломатія: суть, напрямки, завдання» на Всеукраїнському науково-практичному семінарі «Досвід Європейського Союзу у сфері реагування на виклики безпеки». Її виступ опублікований у збірнику статей означеної конференції (1).
Однією із форм наукової діяльності студентів є їх спільна участь у наукових заходах і публікаціях статей у співавторстві з викладачами інституту: професор Наталка Земзюліна і доцент Лариса Лисиця разом з В. Постоєнко і К. Чистяковою; професор Юрій Присяжнюк разом з Аліною Нєжінською. Допомога викладачів у статусі наукового керівника студентам щодо виступу, написання та оформлення статей до публікації, дуже важлива. Таку допомогу студентам надають професори Наталка Земзюліна, Олексій Марченко, Юрій Присяжнюк, Віталій Масненко, Анатолій Чабан; доценти Лариса Лисиця, Олександр Овчаренко, Олена Сухушина, Марина Захарченко, Павло Кретов.
Студенти Інституту в цьому семестрі брали участь у всіх семи зустрічах проєкту «Європейські цінності та культурна дипломатія», організатором якого є Наукове товариство історії дипломатії та міжнародних відносин та Представництво Фонду Ганса Зайделя в Україні, а ННІ міжнародних відносин входить до складу партнерів проекту. За підсумками участі у проекті студенти Інституту стали лауреатами конкурсу аматорського відео «Стоп-кадр: Німеччина очима українських студентів» та переможцями всеукраїнського конкурсу аматорського відео «Музична візитівка країни і рідного краю: як через музику/ пісню розповісти про свою країну за 5 хвилин» (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).
Участь у конкурсі есе і студентських робіт – наступна форма студентської активності. Студенти 4 курсу Валерія Надільнюк і Ярослав Моца взяли участь у конкурсі есе проекту «България – Украйна: корени, плодове, хоризонти на сътрудничеството», котрий проводило посольство Республіки Болгарії в Україні (1 ). Вони підготували есе на теми: «Михайло Драгоманов – непересічна особистість українсько-болгарських відносин XІХ ст.» і «Українсько-болгарські відносини – незмінні крізь століття». А. Романків взяла участь у іншому конкурсі студентських наукових робіт – «Імплементація Угоди про асоціацію між Україною та ЄС в контексті транскордонного співробітництва». Результати обох конкурсів очікуємо у лютому 2022 року.
Студенти 1 курсу спеціальности «Міжнародні відносини» взяли активну участь у секційному студентському засіданні Всеукраїнського науково-практичного семінару «Публічна дипломатія суверенної України: сучасний стан та історична ретроспектива, до Дня дипломатичної служби України. Під керівництвом проф. Анатолія Чабана це стало першим проявом їх наукової діяльності (1).
Досвідчені участю у наукових заходах, бажаючи поширити свої знання у проектній діяльності, студенти 3 курсу Наталка Гоцман, Іллія Опарін і Тарас Макаренко взяли участь у міжнародному стажуванні (Україна – Польща) «Фандрейзинг та організація проектної діяльності в закладах освіти: європейський досвід», в рамках якого засвоювали інструменти проектної діяльності і надали свій власний навчальний проект.
В планах на друге півріччя 2021–2022 н. р. у студентського наукового товариства ННІ міжнародних відносин, історії та філософії декілька заходів: підготовка і участь у традиційній Всеукраїнській науковій конференції «Актуальні проблеми природничих та гуманітарних наук у дослідженнях молодих учених «Родзинка – 2022»; підготовка і проведення Всеукраїнської студентської наукової конференції з питань регіональної внутрішньої і зовнішньої політики країн Балтії і Кавказу; участь у наукових заходах, присвячених життю і науковій діяльності нашого земляка Агатангела Кримського.
Дирекція, викладацький колектив ННІ міжнародних відносин історії та філософії вітає активну участь студентів у наукових заходах і бажає нових творчих успіхів!
Доцент Олена Сухушина