Hовини

У Черкаській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тараса Шевченка відбулася онлайн-зустріч на платформі ZOOM у межах спільного з Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького бібліотечного проєкту «Говоримо українською про Україну».

Спікер —  доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України міжнародних відносин, історії і філософії Віталій Масненко.

Тема розмови — «Степан Бандера: людина та легенда». Це була змістовна, фахова й водночас доступна розмова про одну з найбільш суперечливих та знакових постатей української історії ХХ століття.

Детальніше:Віталій Масненко — про Степана Бандеру як знакову постать української історії

Чому День Української Державності відзначають 15 липня? Які політичні й релігійні підтексти містить це свято і які події можна вважати основними віхами державотворення? Які висновки ми маємо зробити з історичних подій, пов’язаних з втратою та набуттям Україною державності? Про це — у розмові з істориком Юрієм Присяжнюком.

Протягом двох тижнів, із 28 червня по 12 липня, відбувалася археологічна практика для студентів 1 курсу спеціальностей «Середня освіта. Історія та громадянська освіта» й «Історія та археологія» Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького.

Студенти долучилися до роботи Трипільської археологічної експедиції Інституту археології НАН України в с. Легедзине на Тальнівщині. Тут дослідники на чолі з керівником експедиції Олексієм Корвін-Піотровським і керівником розкопу Едуардом Овчинниковим вивчали найбільше у світі поселення часів мідно-кам’яної доби, створене носіями трипільської культури – Тальянки. Від університету практику очолювали директор ННІ міжнародних відносин, історії та філософії Андрій Касян і лаборант археологічної лабораторії Василь Лук’яниця. До науковців і студентів приєдналися також учні старших класів Черкаського гуманітарно-правового ліцею – учасники Археологічної польової школи під керівництвом випускника ЧНУ Олексія Компанійця.

Детальніше: Майбутні історики та археологи ЧНУ досліджували найбільше поселення трипільської культури

10.07.2025 р. доцентка кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин ЧНУ ім. Б. Хмельницького Анжела Іржавська взяла участь у програмі EU Study Days, виступивши з доповіддю про історію та цінності ЄС. Ця програма є проєктом Представництва Європейського Союзу в Україні, який допомагає підвищити рівень знань української молоді про Європейський Союз. У межах EU Study Days студентам вищих навчальних закладів було запропоновано самостійно створити свої проєкти з можливостями подальшої реалізації після успішного проходження процесу відбору.

Проєкт "Стійкість перед дезінформацією на прикладі ЄС", який розробила студентка спеціальності 291 "Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії" ННІ міжнародних відносин, історії та філософії Єлизавета Клочко, було відібрано для реалізації його для цільової групи – учнів 9-11 класів.

Детальніше:Участь у проєкті EU Study Days

Віталій Горпініч, студент ННІ міжнародних відносин, історії і філософії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького отримав почесну відзнаку — нагрудний знак «Золотий хрест» від Головнокомандувача Збройних сил України Олександра Сирського.

Віталій нині перебуває в академвідпустці у зв’язку зі службою в ЗСУ, проходить реабілітацію після тяжкого поранення.

Відзнакою «Золотий хрест» нагороджуються військовослужбовці Збройних сил України за успішне виконання бойових завдань, високу бойову підготовку, бездоганне виконання бойового чергування та вартової (внутрішньої) служби у повсякденній діяльності.

Детальніше:Віталія Горпініча нагородили нагрудним знаком «Золотий хрест»

Капітан Роман Орищенко в лютому 2022 року зустрів ворога командиром взводу 72-ї бригади на північ від Києва. На цей час він був діючим членом національного керівництва Пласту. А у пластовому русі пройшов усі можливі вишколи та посади – від засновника осередку у Черкасах до співголови Пласту. Водночасі Роман був типовим «сірим» революціонером.

Його знали всі, але в новинах про нього звичайно не писали. У 2004-му саме він був координатором студентів та активістів, які приїздили на Майдан із Черкас в рамках одного із молодіжних рухів опору диктатурі. А у 2013-му саме він привіз своєю машиною першу звукову апаратуру на Євромайдан, що лише починався. Жартував, що є першим Автомайданівцем, бо вигріб за цю доставку.

Детальніше:На фронті загинув Роман Орищенко — пластун, історик, виховник, ветеран Майдану

Розпочалася польова археологічна практика для студентів-істориків Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького на базі Державного історико-культурного заповідника «Трипільська культура».

Цього року студенти можуть долучитись до розкопки справжніх скарбів часів трипільської цивілізації. Під час практики студенти здобувають навички археологічних досліджень, слухають лекції провідних археологів та проводять цікаво дозвілля.

Розкопками в селі Легедзине керують провідні українські археологи, які досліджують трипільську культуру, співробітники Інституту археології НАН України — Олексій Корвін-Піотровський та Едуард Овчинніков.

Детальніше: Майбутні історики ЧНУ під час практики досліджуватимуть трипільську культуру

Студенти спеціальності «Міжнародні відносини» ННІ міжнародних відносин, історії та філософії долучилися до Економічного Хакатону, організованого агропромисловою компанією МХП. Захід об’єднав креативну молодь з різних університетів для пошуку інноваційних рішень сучасних викликів у сфері бізнесу, сталого розвитку та міжнародної комунікації.

Студенти-міжнародники продемонстрували високий рівень аналітичного мислення, командної роботи та презентаційних навичок, працювали над реальними кейсами, презентували свої ідеї перед експертним журі компанії МХП та отримали цінний досвід практичної роботи в умовах обмеженого часу.

Детальніше:Студенти спеціальності «Міжнародні відносини» взяли участь у Хакатоні від компанії МХП та стали...

Для успішної реєстрації електронного кабінету вступника на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) у 2025 році, вам знадобиться дотримуватись наступних кроків. Процес реєстрації зазвичай відкривається з 1 липня.

Детальна інструкція щодо створення електронного кабінету вступника у 2025 році.

Дата початку реєстрації: з 1 липня 2025 року.

Сайт для реєстрації: https://vstup.edbo.gov.ua/

Важливо: переконайтеся, що ви маєте доступ до інтернету та всі необхідні документи під рукою. Рекомендується використовувати комп'ютер або ноутбук для зручності.

Детальніше:1 липня розпочинається реєстрація електронного кабінету вступника 2025

Шановні наукові-педагогічні працівники, стейкхолдери, здобувачі вищої освіти! Щиро вітаємо всіх вас з національним святом – Днем Конституції.

Конституція – головний правовий оберіг державності, гарант соборності, територіальної цілісності України. Її прийняття в уже далекому 1996 році зафіксувало віковічне прагнення українців жити в національній державі. Власне вона фіксує й утверджує головні світоглядні пріоритети та наміри українців – право людини на життя, безпеку, здоров’я, захист честі й гідності, ствердження гуманних цінностей, демократичний громадсько-політичний устрій.

Детальніше:З Днем Конституції України!