Hовини

Уже традицією стало проведення у стінах Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Всеукраїнської науково-практичної конференції «Археологічні дослідження на Черкащині останніх років: підсумки та перспективи».

Цьогоріч кафедра археології та спеціальних галузей історичної науки стала організатором четвертої поспіль такої конференції. До її роботи у змішаному форматі долучилися близько 30 науковців-археологів, музеєзнавців, викладачів і студентів, що репрезентували півтора десятка установ: Інститут археології НАН України, заклади вищої освіти, історико-культурні заповідники, музеї.

Детальніше:У ЧНУ відбулася IV конференція «Археологічні дослідження на Черкащині останніх років: підсумки та...

Даніел Філіп-Афлоарей — кандидат історичних наук, дослідник Інституту дослідження злочинів комунізму та пам’яті про румунську еміграцію (IICCMER).

Тема зустрічі: "Польська революція 80-х і неосталінізація румунського режиму".

8 травня 2025 о 10.00.

Детальніше:Запрошуємо на онлайн лекцію історика Даніеля Філіп-Афлоарея "Польська революція 80-х і...

За сприяння МЗС, «Подружжя українських дипломатів», Дипломатичної академії імені Удовенка та «Жіночого дипломатичного клубу» відбудеться онлайн лекція Патріаршого диякона Епіфанія Камʼяновича “Вселенський патріархат: історія, сучасність, міжнародне значення”.

7 травня 2025 |⏱️ 11:00-12:00 АМ

Дипломатична академія України імені Геннадія Удовенка при МЗС запрошує вас на онлайн лекцію: “Вселенський патріархат: історія, сучасність, міжнародне значення” від Патріаршого диякона Епіфанія Камʼяновича.

Патріарший диякон Епіфаній Камʼянович — богослов, член Патріаршого Двору у Константинополі. У 2022 році був рукоположений у диякони Вселенським Патріархом Варфоломієм у Монастирі Божої Матері Сумела. З грудня 2024 року — Четвертий Патріарший Диякон.

Детальніше:Запрошуємо на онлайн лекцію Патріаршого диякона Епіфанія Камʼяновича “Вселенський патріархат:...

Цими днями в Черкаському національному університеті проходять тематичні заходи та кураторські години до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 – 1945 років та 80-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі.

Понад 10 років тому Україна долучилася до традиції відзначення перемоги над нацизмом в європейському дусі – не святкуємо, а вшановуємо. Саме так у суспільстві усталилося сприйняття 8 травня та Другої світової війни крізь людський вимір, з акцентом на ролі людей, котрі боролися проти нацизму. У День пам’яті та перемоги Україна традиційно вшановує їх, висловлює повагу та вдячність усім борцям із нацизмом, увічнює пам’ять про загиблих воїнів і жертв найкривавішої й найжорстокішої в історії людства війни.

Детальніше:Пам’ятаємо, а не святкуємо: у ЧНУ проходять заходи до Дня перемоги над нацизмом

У відомому серед мистецьких та бізнесових, інтелектуальних кіл міста арт-кафе MORRIS-SPACE  4  травня 2025 відбулася чергова акція проєкту "Мистецькі теревені", зустріч з відомим митцем, заслуженим художником України Віктором Олексенком, викладачем ЧНУ.

Знайомство з творчістю поета лінії та форми відбулося в космосі його майстерні в оточенні його робіт, життєвого кола десятків років творчості, а потім у затишному просторі Morris Space.

Учасники дізналися про історію генези художника, досвід навчання у нашого земляка, славетного експресіоніста та нонконформіста Е. Гудзенка, вплив одеської та львівської мистецьких шкіл, пошуки власного стилю, жанру, засобів виразності, смислу та форми.

Детальніше:Відбулася зустріч з художником-філософом Віктором Олексенком

У відомому серед мистецьких та бізнесових, інтелектуальних кіл міста арт-кафе MORRIS-SPACE  3  травня 2025 відбулася лекція Павла Кретова   "Філософія любові: людина між ratio та libido або вічне повернення юного Вертера".

Було проблематизовано наступні питання:

1. Парадигмальні підходи до концептуалізації любові у філософській традиції Сходу та Заходу.

2. Антична типологія любові. Платон, Аристотель, Теофраст.

3. Історико-культурні типи любові: середньовіччя, ренесанс, новий час, епоха fine de siècle, ХХ ст.

4. Любов 2.0: Цифровізація життєвих форм та віртуалізація міжособистісної комунікації.

Детальніше:На тему любові філософували з Павлом Кретовим

Захід відбувся 28-29 квітня 2025 р. на базі Факультету історії Варшавського університету, який виступив організатором події. Співорганізатором конференції став Факультет політичних наук та журналістики Університету ім. Адама Міцкевича в Познані. Співучасть при проведенні заходу виявили Навчально-науковий інститут міжнародних відносин, історії та філософії Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького та Музей польських дітей - жертв тоталітаризму в Лодзі. Партнером конференції виступив польський Банк крайового господарства. Почесний патронат над подією надало Польське товариство політичних наук.

Метою конференції стала рефлексія над значенням геополітичних факторів в історії Польщі та України (як в історичній, так і в сучасній перспективі).

Детальніше:Науковці ННІ МВІФ взяли участь у II Міжнародній науковій конференції «Польща та Україна в...

Запрошуємо на сертифікований семінар у межах підвищення кваліфікації педпрацівників із предмету "Історія України" на тему: "Аграризм: невідомий феномен української історії другої половини ХІХ – першої третини ХХ ст".

Семінар відбудеться 14 травня о 15.45 у Науковій бібліотеці ім. М. Максимовича Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького.

Спікер зустрічі Корновенко Сергій Валерійович - доктор історичних наук, професор кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького.

Детальніше:Запрошуємо на зустріч із вчителями історії черкаських шкіл

30. 05. Наталка Земзюліна для вчителів історії міста Черкас провела інтерактивну лекцію на тему: "Порівняльний аналіз тоталітарних режимів ХХ і ХХІ століття".

Говорили по особливості сучасних політичних режимів, форми просвіти громадянського суспільства, співпрацю університету і школи в системі виховання активної громадянської позиції молоді.

Детальніше:Наталка Земзюліна провела інтерактивну лекцію для вчителів історії

Публічна лекція Олександра Лисенка,  доктора історичних наук, професоа, члена-кореспондента НАНУ, завідувача відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України відбудеться 5 травня 2025 року об 11:20. Тема лекції: «Незавершена війна за незалежність України: історичні та мнемонічні контексти». 

Щоб приєднатися до відеозустрічі, натисніть це посилання:
https://meet.google.com/fnt-uign-xfr

Щоб приєднатися з телефона, наберіть номер US +1 678-631-9609 і введіть такий PIN-код: 692 610 292#
 
 

Сьогодні, у час війни і суспільних змін, історична наука набуває особливих значень.

Як історія впливає на сучасність і які завдання ставить для прийдешніх поколінь? Про це – у п'ятому епізоді подкасту Тетяни Очеретяної "Свої люди" з черкаським істориком Сергієм Корновенком.

Обговорили цікаву роботу науковця в архівах Ватикану, особливості української ідентичності, студентів черкаського істфаку різних поколінь, історичну пам'ять, ворожу пропаганду і джерела, що допоможуть шукати правди. Бонусом – життєва історія про спалену паном Корновенком класну кімнату у школі.

Детальніше:Сергій Корновенко у подкасті Тетяни Очеретяної про роботу в архівах Ватикану