Hовини

20 квітня в навчально-науковому інституті історії і філософії  відомий український історик доктор історичних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Руслан Пиріг та кандидат історичних наук, професор кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки Василь Мельниченко провели майстер-клас для вчителів історії загальноосвітніх шкіл області. Захід відбувався в рамках Другої міжнародної науково-практичної конференції «Революційні потрясіння початку ХХ ст. в Європі: геополітичний, соціокультурний і антропологічний виміри», присвяченої 100-й річчю Української революції 1917–1921 років.

Руслан Пиріг розповів про добу гетьмана Павла Скоропадського. У презентованій ним книзі «Гетьманат Павла Скоропадського у контексті Української революції 1917–1921 рр.» висвітлено особливості того періоду, роль Павла Скоропадського в українському державотворенні, досліджено взаємовідносини України з Центральними державами, зокрема Німеччиною, на завершальному етапі Першої світової війни, реалізація положень Брестського мирного договору.

Особливу увагу автор приділив нетиповості німецької окупації українських земель, охарактеризував постать гетьмана, а також подав історичні портрети окремих німецьких діячів і дипломатів. Руслан Якович висловив рекомендації щодо розкриття теми революції на уроках історії.

Василь Мельниченко зупинився на регіональних аспектах революційних подій 1917–1921 рр., зазначивши, що Черкащина перебувала в епіцентрі багатьох з них – тут зародилося Вільне козацтво, осередком повстанського руху став Холодний Яр, землями краю пролягли маршрути героїчного Першого Зимового походу Армії УНР. Презентував учителям навчальний посібник «Черкащина в добу Української революції 1917–1921 рр.» і щойно виданий збірник матеріалів і документів «Селянство Черкащини в добу Української революції 1917–1921 рр.», який суттєво підсилює навчально-методичне забезпечення викладання курсу історії в навчальних закладах.

Під час проведення заходу відбулася професійна розмова щодо сучасного сприйняття суспільством доби гетьманату, обговорено проблемні питання викладання курсу історії в школі.

Учасників заходу привітали проректор університету професор С.В. Корновенко і директор ННІ історії і філософії професор Н.І. Земзюліна. Вчителі, що брали участь в майстер-класі, висловили вдячність інституту і університету, наголосивши на практичній значимості таких заходів і необхідності проведення їх у майбутньому. Відрадно, що серед вчителів історії було багато випускників нашого інституту (факультету).

 

Василь Мельниченко,

професор кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки