Науковці Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, члени Спілки краєзнавців, долучилися до підготовки спецвипуску наукового видання — журналу «Краєзнавство», присвяченого Черкащині.
Спецвипуск часопису уже з’явився у відкритому доступі. Його засновники — Інститут історії України НАН України й Національна спілка краєзнавців України. Це число журналу стало своєрідним підсумком 2024 року — року 70-річчя утворення Черкаської області. Всеукраїнський часопис знайомить читацьку аудиторію нашої держави з Черкащиною, окремими сторінками історії нашого краю, відомими земляками, творчим доробком черкаських краєзнавців.
Журнал складається із тематичних розділів. У першому з них вміщені статті голови Національної спілки краєзнавців України Олександра Реєнта «Державотворчий потенціал українського краєзнавства у контексті 70-річчя утворення Черкаської області» та заступника голови Черкаської обласної державної адміністрації Олександра Шамрая — «Підтримка краєзнавства як складова гуманітарної політики органів державної влади». У цьому ж розділі вміщено матеріали про краєзнавство Черкащини в умовах воєнного стану як чинник ідеологічного опору російському агресорові, зроблено історичний екскурс про утворення та розвиток Черкаської області й краю у добу розбудови незалежної України.
Так, доценти Григорій Голиш і Лариса Лисиця у своїй статті проаналізували творчий доробок краєзнавців Черкащини в умовах російської агресії проти України. Професорка Лариса Синявська разом з випускницею нашого університету професоркою Оксаною Силкою підготували статтю з історії місцевого самоврядування «Черкаська міська дума в 1900–1919 рр.: склад, повноваження, функції».
Професор Олександр Перехрест у співавторстві із завідувачем відділу воєнно-історичних досліджень Інституту історії України НАН України професором Олександром Лисенком у розділі «Краєзнавство в особах» розмістили статтю «Невтомний трудівник краєзнавчої ниви» про директора наукової бібліотеки університету Григорія Голиша.
У журналі вміщена рецензія Лариси Лисиці на перші два томи унікального видання — «Літературної енциклопедії Черкащини», які вийшли з-під пера професора нашого університету Володимира Поліщука. А доцентка Наталія Степанова — автор рецензії на оповідання «Дитячі подорожі до історичного Суботова» юного краєзнавця Євгенія Лазуренка.
На сторінках журналу вміщені наукові розвідки про минувшину краю, зокрема присвячених історії Золотоніського земства, протистоянню селян Черкащини більшовикам у 1920 році, «Великому терору» 1937–1938 рр., Голодомору 1932–1933 рр. на Городищині, міфам та реаліям «соціалістичного змагання» 1933 рр. (за матеріалами газети «Христинівський залізничник»), життю Михайла Драй-Хмари за рядками його власного щоденника.
Низка матеріалів присвячена заснуванню та ранній історії міста Черкаси, місту Умані на сторінках газет ХІХ — початку XX століття, переселенню придніпровських сіл у зв’язку з будівництвом Кременчуцького водосховища. Церковно-історичній тематиці присвячені статті про церкву Святого Пророка Іллі в Суботові у нововиявлених джерелах ХVІІІ століття та про Успенський Ірдинський (Виноградський) монастир на Смілянщині у ХVІІІ столітті.
Примірники журналу будуть надіслані у провідні бібліотеки України і до окремих закордонних книгозбірень. А презентація відбудеться наприкінці лютого цього року.
Редактор і упорядник випуску професор нашого університету (1993 – 2023) Василь Мельниченко.
Ознайомитись з електронною версією журналу можна за посиланням.
Лариса Синявська, професорка кафедри історії України,
заступник головного редактора журналу «Краєзнавство»
Джерело: cdu.edu.ua
Сайт Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького