У Черкаській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тараса Шевченка 27 грудня відбулася чергова онлайн-зустріч на платформі ZOOM в межах бібліотечного проєкту «Говоримо українською про Україну» спільно з Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького «Перша українська Академія наук (до 150-річчя Наукового товариства імені Тараса Шевченка)».

Спікером зустріч був професор, завідувач кафедри історії України Віталій Масненко.

У грудні 2023 року виповнилося 150 років Науковому товариству імені Тараса Шевченка. За цей час ця перша українська академія наук пройшла складний шлях постійного служіння український національній справі.

Сучасне відродження української державності супроводжувалося поступальним відновленням національної наукової сфери, зокрема завдяки діяльності громадських наукових організацій. Безперечну першість у цьому відігравало Наукове товариство імені Тараса Шевченка, яке поновило свою діяльність в Україні 1989 року. Окрім материнської НТШ у багатьох наукових центрах виникають регіональні осередки, серед яких був і Осередок НТШ у Черкасах.

Історія Черкаського Осередку НТШ почалася у 1997 році із формування тоді у Черкаському державному університеті (нині Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького) ініціативної групи науковців. 18 березня 1997 році відбулись установчі збори Осередку. Головою Осередку було обрано тодішнього проректора з навчальної роботи ЧДУ Юрія Триуса, математика, фахівця з комп’ютерних наук та інформаційних технологій.

Заступником голови обрали історика, очільника історичної секції громадської організації «Заповіт» Івана Бучовського, а науковим секретарем став історик Віталій Масненко, на той час доцент кафедри всесвітньої історії ЧДУ, а нині професор, доктор історичних наук, завідувач кафедри історії України, дійсний член НТШ, незмінний голова Осередку, який прийняв цю естафету у 2002 році.

Значною мірою завдяки активній діяльності НТШ, його Осередків по всій Україні наша країна стала такою, де відбулися Помаранчева революція і Революція Гідності, було обрано європейський вектор розвитку, а зараз мужньо і героїчно боронить свою незалежність, право бути вільною, демократичною і європейською країною у війні проти російської агресії.

До вашої уваги запис онлайн-зустрічі.

Джерело: cdu.edu.ua