30-річчя ННІ історії і філософії

У вересні 2021 року у межах роботи Центру філософсько-теологічних досліджень та когнітивної риторики кафедри філософії, соціальних та політичних наук ННІ МВІФ відбулася перша в історії міста спроба апробації формату філософської кав’ярні.

З того часу сесії кав’ярні відбуваються регулярно, попри військове лихоліття.  Цей формат репрезентації філософського знання, що генетично сходить до античного симпосію, був популяризований у Франції наприкінці ХХ ст. Марком Соте (Marc Sautet) та Мішелем Онфре (Michel Onfray).

В Україні цей формат успішно реалізований в проекті cafephilo у Львові.

Його суть у тому, щоб вивести філософію з університетських авдиторій на вулицю, відродити полемічний дух античних агори та симпосію, подолати межі та обтяження соціальних ролей та просторів, позбутися схоластичного псевдоакадемізму.

Паралельно з цим гранично демократичним форматом репрезентації практичної філософії центром  велася і ведеться співпраця з більш таргетизованими муніципальними проектами («університет третього віку») та незалежними культурницько-освітніми проектами  (Амброс-хаб, арт-кафе Morris space).

Традиційною стала співпраця з черкаською ТРК Ільдана, та іншими телевізійними мовниками. Незмінним  провідником та координатором проєкту «Філософської кав’ярні» є доцент кафедри ФСПН Павло Кретов, учасниками та ко-спікерами викладачі кафедри, студенти, магістранти, аспіранти, запрошені фахівці, філософська спільнота, яка складалася з містян.

Темами  сесій були, наприклад, такі:

Деякі додаткові формати презентації філософії та філософування в межах іміджевої роботи центру представлені тут (текстові та відеоресурси):

Відбулася лекція Павла Кретова “Символічний ландшафт реальності. Діалогізм та самість”

Відбулась публічна лекція Павла Кретова “Філософія for sale. Тренди та Екзистенціали”

Павло Кретов та Олексій Величко у передачі “Якщо чесно”

Павло Кретов про філософію Григорія Сковороди у програмі “У фокусі подій” ТРК Ільдана

Павло Кретов. Про людей і війну

Павло Кретов про філософію у сучасному світі

Павло Кретов у передачі “У фокусі подій” ТРК “Ільдана”

Павло Кретов про надання Україні Томосу про Автокефалію

Про особливості хасидизму на Черкащині говорив Павло Кретов

Відбувся інтелектуальний ринг “Кретов Павло – Дувінський Олександр”