Hовини

16-28 липня 2018 року студенти-першокурсники ННІ історії і філософії проходили археологічну практику на березі Канівського водосховища.  Майбутні археологи та історики взяли участь у дослідженні городища Лисухи, а також кількох інших поселень в окрузі.

Канівщина постійно знаходилася у фокусі наукової уваги кількох поколінь археологів. Адже знайдені археологічні матеріали є надзвичайно цікавими з огляду на вивчення цілої низки важливих питань щодо культурних процесів початку середньовіччя. Зокрема, вони широко залучалися й залучаються для висвітлення шляхів формування культурних груп переддержавного періоду, а також трансформації останніх у давньоруську культуру. 

Експедицію очолили досвідчені науковці Інституту археології Націальної академії наук України під проводом завідувача відділу Польового комітету Ю. В. Болтрика, а керівництво студентською практикою здійснювали доцент кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки М. В. Захарченко та старший викладач кафедри АСГІН О. М. Абразумова.

Варто відзначити, що цього року до першокурсників приєдналися і волонтери - студенти старших курсів ННІ історії і філософії, а також аспіранти Інституту археології НАН України. Серед волонтерів був навіть старшокласник однієї з черкаських шкіл та випускник ННІ історії і філософії!  Це сприяло обміну досвідом та налагодженню наукових контактів.

Польова практика запам'яталася не стільки важкою роботою, скільки цікавим табірним життям та веселим дозвіллям. Студенти два тижні прожили в наметовому містечку, смакували страви польової кухні, влаштовували вечірні посиденьки на місцевій горі із неймовірними краєвидами, багаття, спортивні змагання, купання у джерельному озері, стрибки з "тарзанки" та багато-багато іншого. На ІІ заїзд випало аж 4 дня народження! Всі іменниники отримували жартівливі "археологічні" подарунки: маленькі лопатки, золоті шоколадні монетки, походний посуд тощо.

Особливо урочисто пройшла "посвята в археологи". Спочатку студенти зачитали оригінальну клятву археолога, а щоб отримати заповітний сертифікат учасника експедиції - долали імпровізований коридор із лопат. На лінійці старший науковий співробітник Інституту археології Дмитро Павлович Куштан передав Центру вивчення археологічних пам'яток свою монографію (у співавторстві з Валерієм Ластовським) «Археологія та рання історія Черкас». Наприкінці заходу від імені ННІ історії і філософії за можливість проведення практики на базі діючої експедиції Інституту археології, особистий приклад та особливо чуйне ставлення до студентської молоді було вручено Подяку Юрію Вікторовичу Болтрику.

Після канікул студенти-археологи продовжать польові та камеральні дослідження, а студенти-історики зможуть взяти участь у наступних археологічних сезонах вже в якості волонтерів. І хоча археологічне літо-2018 завершилося, та спогади про нього будуть гріти ще довго.