8 листопада у Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького за ініціативи та підтримки народного депутата України Сергія Нагорняка відбувся захід, присвячений українсько-азербайджанським відносинам.
Марина Гончарук, помічниця народного депутата зустрілася зі студентами та викладачами ННІ міжнародних відносин, історії та філософії, ННІ економіки і права. У заході взяли участь очільник ННІ міжнародних відносин, історії та філософії Андрій Касян, директор ННІ економіки і права Микола Руденко.
Проректор з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності Олександр Спрягайло привітав учасників заходу. Він розповів, що університет має традиції співпраці з азербайджанськими колегами, зокрема на освітньому і науковому рівні.
— Ще у 2016 році Третій президент України, голова Наглядової ради університету, Віктор Ющенко та ректор ЧНУ Олександр Черевко були з робочим візитом у столиці Азербайджану Баку, зустрічалися з Міністром освіти Азербайджанської Республіки, унаслідок чого було підписано кілька угод з азербайджанськими університетами. Ми приймали азербайджанських студентів на навчання. На жаль, війна поставила на паузу цю співпрацю, але ми не припиняли спілкування з колегами, — сказав Олександр Васильович.
У ході зустрічі учасники обговорювали актуальні тенденції та виклики україно-азербайджанських відносин, зокрема, в умовах воєнного стану.
Як зазначила Марина Гончарук, Азербайджан визначений партнером України у вітчизняній концепції національної безпеки, визнає територіальну цілісність нашої держави та надає гуманітарну допомогу після початку повномасштабного вторгнення росії.
Доповідачка розповіла про економічні й культурні зв’язки, що поєднують обидві країни. Зокрема, це видатні постаті українського походження: Микола Гулак, побратим Тараса Шевченка, один із перших українських дослідників і перекладачів азербайджанської літератури; Агатангел Кримський, Микола Мірошниченко, Валерій Марченко, Павло Мовчан, Григорій Гусейнов.
Марина Гончарук детально поінформувала про культурну столицю Азербайджану — місто Шуша, яке було деокуповане в 2020 році.
Нагадала й про те, що місто Черкаси є містом-побратимом азербайджанського міста Сумгаїт, а Черкаський національний університет має взаємини з азербайджанськими партнерами. Окрім того, студенти та викладачі університету активно долучаються до факультативу з вивчення азербайджанської мови.
У подарунок Центру тюркологічних досліджень імені Агатангела Кримського, який діє при університеті, гостя передала велику кількість літератури. Це посібники для вивчення азербайджанської мови та культури, твори відомих азербайджанських поетів і письменників: Нізамі, Насімі, двотомна Антологія азербайджанської поезії і прози, переклади творів азербайджанських авторів на українську мову, а також твори Тараса Шевченка, Лесі Українки, Агатангела Кримського азербайджанською мовою.
— Перспективи нашої співпраці з Азербайджаном значні, важлива системність та візія розвитку співпраці, зокрема, у сфері освіти й культури — підсумувала Марина Гончарук. — До речі, нещодавно за сприяння Посла України в Азербайджані Юрія Гусєва відновив роботу Український Центр в Баку, з яким ЧНУ має меморандум про співпрацю. Сьогодні я побачила зацікавлені очі студентів, їхній інтерес. Можливо серед них будуть ті, які долучаться до українсько-тюркського діалогу, збагатять свої знання. Рада, що чотири роки тому Азербайджан зміг відновити свою територіальну цілісність, сподіваюся, що й ми відновимо свою.
— Азербайджан має давню історію та зацікавленість у співпраці з Україною, — переконаний ректор ЧНУ Олександр Черевко. — Це стратегічний партнер нашої держави, який зараз простягає руку допомоги, у тому числі й на знак вдячності за те, що Україна свого часу теж підтримувала Азербайджан у складні часи його історії. Дякую народному депутату України Сергію Нагорняку за можливість реалізувати успішні проєкти. Переконаний, разом ми обов’язково переможемо та зможемо розвивати наші освітні, наукові, культурні можливості!
Народний депутат України Сергій Нагорняк не зміг бути особисто присутнім на заході у звʼязку з відрядженням в якості спостерігача за виборами в США, але прокоментував захід, розповівши про важливість розвитку відносин між містами-побратимами Черкасами та Сумгаїтом, та наголосив, що Азербайджан надає велику допомогу Україні, як гуманітарну, так і в сфері відновлення енергетики. «ЧНУ має досвід співпраці з азербайджанськими партнерами, і я буду радий сприяти подальшим проєктам університету з установами Баку. Дуже важливо аби молодь мала можливість реалізувати себе в двосторонніх відносинах, доносила позицію української молоді до азербайджанської», — наголосив депутат.
Джерело: cdu.edu.ua
Сайт Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького