Hовини

8 травня у День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років та напередодні 9 травня - Дня Європи (свято, що відзначається 9 травня в Україні, Європейському Союзі та інших країнах на відзначення миру та єдності на європейському континенті), до Навчально-наукового інституту міжнародних відносин, історії та філософії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького завітали учні старших класів Черкаського гуманітарно-правового ліцею, разом з своїми вчителями (що особливо приємно випускниками нашого інституту) Наталією Мороз та Олексієм Компанійцем.

Студентки 4 курсу спеціальності 032 Історія та археологія Ірина Нерух та Єлізавета Люта провели для гостей екскурсію Музеєм ЧНУ. Студент 4 курсу Василь Лук'яниця провів екскурсію археологічним музеєм інституту.

Директорка Навчально-наукового інституту міжнародних відносин, історії та філософії, професорка Наталка Земзюліна привітала наших гостей розповіла про особливості відзначення в Україні Дня пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років.

Цей день, присвячений пам'яті жертв Другої світової війни, Україна втретє зустрічає під час повномасштабної збройної агресії. Для нас, як і для всієї Європи 8 травня — точка відліку закінчення війни, перемога над страшним злом нацизму, нагадування про катастрофу, а не про тріумф одних народів над іншими, переможців над переможеними.

Також поговорили про важливість святкування в Україні спільно з громадськістю держав-членів ЄС Дня Європи 9 травня.

Принагідно Наталія Іванівна презентувала нашим потенційним абітурієнтам освітні можливості та матеріально-технічну базу інституту, а також розповіла про особливості вступу.

Студентський актив інституту (Андрій Косов, Назар Третяк, Дарʼя Маслова, Анна Христик, Софія Хомякова, Владлен Павлов) організували і провели для ліцеїстів гру «Democracy Cake – Рецепт демократії».

Гра була розроблена норвезькою організацією «Rafto Foundation for Human Rights», а перекладена для польських та українських організацій та навчальних закладів Фондом «Освіта для демократії» та ГС «Громадські ініціативи України», за фінансової підтримки Посольства США у Варшаві.

Ліцеїсти разом зі студентами взяли участь у дискусії-грі, сенс якої полягає в тому, що потрібно створити своєрідний «пиріг, або Cake англійською» демократичної держави. Учасники поділилися на групи-команди, кожна з яких спочатку зібрала інгредієнти, що притаманні демократичній державі, з притаманним їй державним управлінням і національною ідентичністю. Потім додали елементи демократії, розміщуючи їх в хронологічному порядку, який обговорювався та обґрунтовувався кожною групою. І на кінець, в грі пропонуються «погані інгредієнти», які заважають існуванню демократичної системи. Учасники спробували виробити шляхи, щоб побудована ними держава вистояла перед загрозами.

У процесі гри учасники дискутували про форми державного управління та обговорювали демократичні процедури, які сприятимуть тому, щоб держава працювала на людей, а не навпаки. Саме дискусія є важливою складовою гри. Власне, це і є демократія – чути один одного, гуртуватись навколо спільної ідеї, відстоювати її та будувати форми співпраці між громадськістю та владою.

Це освітня гра, у якій немає чітких однозначних відповідей, оскільки не існує єдиного правильного способу виконати її завдання. Метою участі в грі є побудова демократичного суспільства. Вона заохочує до розмов і рефлексій про демократію, перед якими викликами вона постає і як їм можна протидіяти.

Гра чудово вписалася в низку заходів інституту, присвячених Дню Європи і стала хорошим практичним інструментом, поглибила знання молоді про демократію та розбудову успішної країни, громади.