Hовини

24 червня 2021 р. у Навчально-науковому інституті міжнародних відносин, історії та філософії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького відбувся Міжрегіональний круглий стіл на тему: КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ:  ІСТОРІЯ, СУЧАСНІСТЬ І ПЕРСПЕКТИВИ (присвячений 25-ій річниці Конституції України).

Захід відбувся у змішаному форматі – частина учасників зібралася у конференцзалі Університету, частина змогла приєднатися до зустрічі дистанційно завдяки онлайн-платформі.

Відкрив круглий стіл доктор історичних наук, професор, проректор із наукової, інноваційної та міжнародної діяльності Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Сергій Валерійович КОРНОВЕНКО.

Докторка історичних наук, професорка, директорка Навчально-наукового інституту міжнародних відносин, історії і філософії Наталія Іванівна ЗЕМЗЮЛІНА виступила з вступним словом, акцентувала увагу присутніх на особливостях запровадження моделі відкритого уряду в Україні,  світовому досвіді та вітчизняних реаліях.

Яскравою родзинкою заходу стала демонстрація студентського відеороліку «Конституція очима студентів» https://youtu.be/CrqpHfLvz4U, підготовлена студрадою Навчально-наукового інституту міжнародних відносин, історії і філософії, зокрема, фільм представив студент Євген Вячеславович РЯГУЗОВ.

Доктор історичних наук, завідувач кафедри історії України, професор Віталій Васильович МАСНЕНКО доповів про конституціоналізм як складову українського ранньомодерного та модерного націєтворення.

Студент Навчально-наукового інституту міжнародних відносин, історії та філософії Ілля Костянтинович ОПАРІН виступив з доповіддю: ««Закони про тимчасовий державний устрій України» та їх роль в формуванні монархічної влади в Україні початку ХХ століття».

Жваве обговорення викликала доповідь доктора історичних наук, професора кафедри історії України, професора Юрія Петровича ПРИСЯЖНЮКА: «Текст Конституції України як об’єкт політичних маніпуляцій».

Доктор наук з державного управління, професор кафедри державної служби, публічного адміністрування та політології, професор В’ячеслав Іванович ШАРИЙ виступив з доповіддю: «Стабільність Конституції як фактор визначеності у відносинах між державою та особистістю».

Професор кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки, доктор історичних наук, професор Анатолій Юзефович ЧАБАН говорив про важливість виваженості рішень при змінах конституції, про політичну культуру та відповідальність укладачів цих змін, про неприпустимість маніпулювання конституцією.

Богдан Михайлович КАЛІНІЧЕНКО – кандидат політичних наук, старший викладач кафедри державної служби, публічного адміністрування та політології, доповів про захист конституційних прав і свобод в умовах протидії гібридним загрозам та інформаційній війні.

Студент історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Іван Іванович ФЕЧКО говорив про внесення змін до Конституції України у 2019 р. щодо стратегічного курсу на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору.

Про специфіку конституційних практик в Україні, зокрема, їх особистісний вимір говорив Анатолій Георгійович МОРОЗОВ – доктор історичних наук, завідувач кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки, професор.

Кандидатка історичних наук, завідувачка кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин, доцентка Вікторія Олександрівна КІРЄЄВА доповіла про особливості конституційного процесу в Другій Речі Посполитій в 1919–1921 рр., порівнявши його з конституційним процесом в Україні.

На урочистому закритті заходу були підведені підсумки Міжрегіонального круглого столу, учасники отримали сертифікати. Було заплановано найближчим часом оприлюднити електронний збірник матеріалів Міжрегіонального круглого столу на тему: КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ:  ІСТОРІЯ, СУЧАСНІСТЬ І ПЕРСПЕКТИВИ (присвяченого 25-ій річниці Конституції України).

 

Тетяна Терещенко, заступниця директора з наукової роботи