Hовини

 25 жовтня 2016 року відбулась Всеукраїнська наукова конференція «Українське православ’я на шляху самовизначення, єдності та конституювання»

Організаторами всеукраїнської наукової конференції «Українське православ’я на шляху самовизначення, єдності та конституювання» стали співробітники ННІ історії і філософії ЧНУ (кафедри філософії та релігієзнавства та кафедри історії України) спільно з вищими навчальними закладами-партнерами – Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича й Київською православною богословською академією та осередком Наукового товариства ім. Т. Шевченка.

Вітаючи учасників від імені ректора ЧНУ ім. Б. Хмельницького, перший проректор Василь Мойсієнко зазначив: Україна знаходиться в орбіті складних геополітичних впливів, в умовах агресії, і повинна продемонструвати єдність і консолідацію. Важливо те, що цьогоріч українська влада, церква та суспільство об’єдналися в прагненні створити єдину помісну Православну Церкву.

Модератори заходу – директор ННІ проф. Земзюліна Н. І. та завідувач кафедри філософії та релігієзнавства проф. Марченко О. В. озвучили основні мету зібрання та проблеми, які виносяться на розгляд, а саме: про українське православ’я в цілому та питання створення єдиної помісної Православної Церкви,  інформаційну війну і сучасні виклики українському  суспільству крізь призму духовності та агресії.

На пленарному та секційних засіданнях конференції вченими з Києва, Чернівців, Умані, Черкас та інших міст було порушено важливі питання історії становлення та сучасного становища українського православ’я. Одним із найбільш актуальних з них є створення єдиної помісної Української Православної Церкви, що зумовлено розколотістю українського суспільства через внутрішню напругу та зовнішні впливи різних релігійних центрів.

Було розглянуто роль київського християнства у формуванні особливостей українського православ’я, питання розповсюдження віри Христової із Києва по всій Русі-Україні у давні та більш близькі до нас часи (отець Василь, канд. богосл. наук., прес-секретар митрополита Іоана Черкаського та Чигиринського УПЦ).

Сучасними напрямами дослідження українського православ’я в історичній та філософській науках поділилися науковці:  доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри філософії Київського університету імені Бориса Гринченка Ірина Ломачинська «Православне релігійне лідерство: історія становлення та виклики сьогодення», доктор церковно-історичних наук, професор Київської православної богословської академії Української Православної Церкви Київського Патріархату Ірина Преловська – «Документальні джерела з історії Української Автокефальної Православної Церкви (1921-1930 рр.)», доктор філософських наук, професор кафедри соціально-гуманітарних і правових дисциплін Уманського національного університету садівництва Павло Ямчук – «Духовно-інтелектуальний дискурс настанов, промов і повчань Святійшого Патріарха Філарета в контексті новітньої боротьби православного українства за національну ідентичність», кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії та релігієзнавства Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, співробітник Центру ґендерних досліджень і комунікацій ННІ історії та філософії Оксана Пушонкова – «Етнорелігійний статус культу Богородиці в українській культурі».

І науковці, і священики зійшлися на думці, що московська церква нині є інструментом в руках російського агресора. Тому обговорювалося питання про необхідність вибудовування власної інформаційної політики, аби достойно протистояти деструктивним впливам в умовах гібридної війни.

У рамках конференції професор Ірина Преловська презентувала власну монографію «Джерела з історії Української Автокефальної Православної Церкви (1921-1930 рр.) – Української Православної Церкви (1930-1939 рр.)».

Джерело: cdu.edu.ua
Сайт Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького