30 травня 2017 року за ініціативи Центру ґендерних досліджень і комунікацій ННІ історії та філософії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького відбувся круглий стіл "Жінка в сучасному світі: лідерство, партнерство, самореалізація".

Зрозуміти сутність будь-яких процесів у людському суспільстві, сутність самого людського буття неможливо без врахування того, що у світі існує чоловіче і жіноче начало. Стать – одна з найважливіших ознак особистості, що включена у процес соціалізації та культурні практики, є динамічним, мінливим продуктом розвитку людського суспільства, який піддається соціальному маніпулюванню і моделюванню.

Перехід від феміністичних студій до власне гендерних досліджень виявляється в актуальності аналізу гендерних символів у різноманітних суспільних процесах, які резонують як з історичними контекстами, так і з сучасними європейськими практиками.

Ми запропонували осмислити проблему жіночого лідерства, партнерства та самореалізації в умовах динамічних змін в українському суспільстві, дослідити зміни у рольовій ідентифікації жінок, яка визначає соціальні можливості в освіті, професійній діяльності, доступі до влади, способах реалізації сексуальності, розподілі сімейних ролей тощо.

До обговорення та дискусії було запрошено науковців істориків, філософів, соціологів, культурологів, психологів та усіх, хто цікавиться сучасними гендерними дослідженнями й практиками.

Земзюліна Наталія Іванівна, керівник Центру ґендерних досліджень, директор ННІ історії і філософії ЧНУ ім. Б.Хмельницького, доктор історичних наук, професор привітала учасників круглого столу та намітила основні вектори обговорення проблеми жіночого лідерства та самореалізації: філософсько-освітній, політико-правовий, історико-культурний, соціально-психологічний, культурфілософський.

Найбільш резонансними були наступні доповіді:

Земзюліна Наталія Іванівна, керівник Центру ґендерних досліджень, директор Навчально-наукового інституту історії і філософії ЧНУ ім. Б.Хмельницького, доктор історичних наук, професор

Європейська наука: гендерний вимір

Шевченко Зоя Володимирівна, співробітник Центру ґендерних досліджень кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії та релігієзнавства

Антидискримінаційна експертиза освітнього контенту

Синявська Лариса Іванівна, доктор історичних наук, професор кафедри історії України ЧНУ ім. Б. Хмельницького

Стратегії упровадження гендерної рівності у сфері освіти України (“Освіта: гендерний вимір – 2020”)

Вороновська Людмила Григорівна, кандидат філософських наук, доцент кафедри суспільних наук Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля НУЦЗ України

Жіноче лідерство в реаліях українського суспільства

Сергієнко Ірина Маратівна, канд. психол. наук, доцент кафедри практичної психології Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького

Вплив психотравми на формування фантома сучасного ідеалу жінки (З книги «Фантоми душі: замітки психодраматерапевта»)

В обговоренні взяли участь Чубіна Тетяна Дмитрівна доктор іст. наук, зав. каф. суспільних наук факультету цивільного захисту ЧІПБ ім. Чорнобиля НУЦЗ України; Лубко Інна Миколаївна, співробітник Центру ґендерних досліджень кандидат історичних наук, доцент кафедри державно-правових дисциплін; Драч Оксана Олександрівна, співробітник Центру ґендерних досліджень завідувач кафедри історії України, доктор історичних наук, професор; Мотуз Валерія Костянтинівна, співробітник Центру ґендерних досліджень кандидат історичних наук, в.о. доцента археології та спеціальних галузей історичної науки; Іржавська Анжела Петрівна, співробітник Центру ґендерних досліджень завідувач кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин, кандидат історичних наук, доцент; Пушонкова Оксана Анатоліївна, співробітник Центру ґендерних досліджень кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії та релігієзнавства; Ангеловська Інна Вадимівна, фахівець відділення міжнародного співробітництва, капітан служби цивільного захисту Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля НУЦЗ України та студенти ННІ історії і філософії Виноградова Ірина, Поляруш Дмитро, Реп᾿ях Юлія та ін.

У висновках було актуалізовано проблему кореляції між сучасною гендерною політикою та реаліями українського суспільства, необхідності врахування ментальних особливостей гендерних відносин у побудові продуктивних стратегій лідерства, партнерства та самореалізації сучасної української жінки.

Джерело: