Hовини

За ініціативи професора ННІ міжнародних відносин, історії та філософії, голови обласної організації Національної спілки краєзнавців України Василя Мельниченка розпочинаємо серію нарисів із історії ЧНУ ім. Б. Хмельницького.

Черкаському національному університету імені Богдана Хмельницького у 2021 році виповнюється 100 років. За цей час навчальний заклад пройшов непростий шлях становлення і розвитку від започаткованого у 1921 році інституту народної освіти до класичного університету, удостоєного почесного статусу національного.

На початку 1920-х років, коли розгортався масовий рух за ліквідацію неписьменності, особливо гостро відчувалася потреба в учителях. А закладів вищої освіти педагогічного профілю на усьому просторі від Києва до Катеринослава тоді не було. Тому саме в Черкасах — повітовому центрі тодішньої Кременчуцької губернії, було вирішено відкрити інститут народної освіти. До того ж місто вже мало певні традиції підготовки учительських кадрів — із 1912 року тут діяла учительська семінарія. Принагідно зазначимо, що в той час інститути народної освіти були основною ланкою вищої освіти. Навіть Київський університет мав таку назву.

Детальніше: Так починався Черкаський національний… (на шляху до 100-річчя)

Оригінальна назва історичного документа, ювілей якого ми відзначаємо 5 квітня, «Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорізького». Його було прийнято 1710 року в Бендерах у день обрання гетьманом Пилипа Орлика (звідси популярна в історичних джерелах назва «Бендерська конституція»).

Конституція 1710 року справедливо вважається вершиною українського державотворення ранньомодерної (козацької) доби. Вона проголошувала встановлення козацького парламенту (розширеної старшинської ради), у якому були широко представлені інтереси козацької старшини та запорізького лицарства. До цього парламенту мали входити не лише генеральна старшина та полковники, а й «з кожного полку по одній значній і заслуженій особі».

Вшанування ювілею Конституції 1710 року дає всі підстави згадати добрим словом і її головного редактора Пилипа Орлика (1672–1742) — шляхтича, випускника Києво-Могилянської академії, вірного соратника Івана Мазепи, поета й письменника. Волею долі отримавши гетьманську булаву в еміграції, він протягом понад 30 років намагатиметься стверджувати українську національну справу. Головним своїм завданням бачитиме створення антимосковської коаліції задля звільнення України з-під колоніального ярма. Для цього готовий буде йти на компроміс із призначеним царем гетьманом Іваном Скоропадським. Проте не судилося.

Детальніше: 5 квітня виповнюється 310 років Конституції гетьмана Пилипа Орлика

Науковці Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького є його «золотим фондом».  Директор наукової бібліотеки ім. М. Максимовича ЧНУ, доцент, кандидат історичних наук, член Національної спілки журналістів України Григорій Голиш підготував низку статей про тих, хто передає свої знання студентам та підвищує рейтинги своєї alma mater. Пропонуємо ознайомитися з життєписами наших професорів.

У когорті сучасних освітян-достойників поважне місце належить Анатолію Морозову. Доктор історичних наук, професор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, академік Академії історичних наук України, відмінник освіти, він знаний у науковій та освітянській спільноті як беззаперечний лідер і генератор нових ідей. Попри свій не такий уже й молодий вік, науковець просто-таки вражає невгамовною енергією і масштабністю задумів. Ми зустрілися з професором, аби поставити йому декілька запитань про його добротворний життєвий шлях і не тільки…

Детальніше: Митець науки, подвижник освіти

 Видавництво Кембріджського університету Cambridge University Press через спалах коронавірусу відкриває безкоштовний доступ до більш ніж 700 підручників у форматі HTML з різних дисциплін. Безкоштовний доступ відкритий до кінця травня 2020 року. Детальніше: https://www.cambridge.org

Детальніше: Cambridge University Press надає безкоштовний доступ до електронних видавництв

Project Muse — відома онлайн база даних рецензованих академічних журналів та електронних книг відкрила для вільного доступу значну частину своєї бази даних на тлі закриття університетів у всьому світі через пандемію коронавірусу. Серед відомих видавництв, які надали доступ до своїх книг та журналів CEU Press, John Hopkins University Press, Manchester University Press, Penn State University Press, University of California Press тощо. Доступ відбувається вільно в мережі Інтернет, за посиланням внизу і триває до 1-30 червня 2020 р. залежно від видавництва → https://about.muse.jhu.edu/resources/freeresourcescovid19/ 

Детальніше: Project Muse відкрила доступ до академічних журналів та електронних книг

Із метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, відповідно до рішення Кабінету Міністрів України щодо запровадження карантину для всіх типів закладів освіти незалежно від форм власності і сфери управління, листа Міністерства освіти і науки України № 1/9-154 від 11.03.2020, рішення Уряду від 25 березня 2020 р. про продовження терміну карантину до 24 квітня 2020 р., було ухвалено рішення про перенесення дат проведення ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з історії серед студентів класичних і педагогічних університетів зі спеціальності «Історія та археологія».

Другий етап Олімпіади, запланований на 5–8 квітня 2020 року відбудеться 4–7 жовтня 2020 року.

Детальніше: Перенесення дат проведення ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з історії

У студентів під час карантину триває дистанційне навчання.  Допомогти зорієнтуватися, знайти потрібну інформацію та розширити світогляд можуть безкоштовні онлайн-курси з історії та філософії від найкращих навчальних платформ України.

Перелік доступних курсів та відеолекцій опубліковано у рубриці "Студенту" → "Корисні посилання для навчання".

Бажаємо усім здоров'я та оптимізму! Бережіть себе!

Шановний Олександре Іллічу!

Колектив навчально-наукового інституту міжнародних відносин, історії та філософії щиро вітає Вас з ювілеєм.

         Ваш талант організатора, науковця викликають повагу у колег, однодумців, усього професорсько-викладацького складу, співробітників і студентів університету.

         Щиро бажаємо Вам міцного здоров’я, невичерпаної енергії, натхнення, оптимізму і нових плідних здобутків. А ще воліємо, щоб поряд із Вами завжди була працьовита, віддана і випробувана в штормах славна команда, яка завжди підтримуватиме вогонь Ваших незгасимих ідей і помислів.

          З повагою колектив ННІ  історії і філософії

Загальнонаціональний карантин, який мав тривати до 3 квітня включно, продовжено на 21 день — до 24 квітня включно. Відповідне рішення Уряд ухвалив сьогодні, 25 березня 2020 року, інформує Міністерство освіти і науки.

Таким чином, усі заклади освіти, незалежно від форми власності та сфери управління, мають продовжити карантинні заходи до відповідного терміну.

— З огляду на ситуацію у світі, таке рішення було очікуваним. Наразі терміни карантину можуть знову змінитись у залежності від епідеміологічної ситуації в Україні. Цьогорічне ЗНО потрібно буде переносити на більш пізні дати. Однак воно обов’язково відбудеться. Це також змінить терміни проведення вступної кампанії. Наразі ми маємо декілька можливих сценаріїв розвитку подій. Сподіваюся, що до кінця цього тижня вже зможемо представити їх суспільству з чітким таймінгом, — зазначив заступник міністра освіти і науки Єгор Стадний.

Також передбачаються зміни у проведенні пробного зовнішнього незалежного оцінювання. Докладна інформація про це буде оприлюднена на сайті МОН завтра, 26 березня 2020 року.

Детальніше: Карантин продовжено

 

Запрошуємо авторів долучитися до формування чергового номера. Збірник наукових праць «Український селянин» включено до категорії «Б» Переліку наукових фахових видань України. Також збірник індексується в міжнародних наукометричних базах даних Index Copernicus, Cite Factor, Directory of Research Journals Indexing, Cosmos Impact Factor, Scientific Indexing Services, Ulrich's Periodicals Directory. Статтям збірника присвоюється цифровий ідентифікатор DOI. До збірника приймаються публікації, що охоплюють традиційне коло проблем аграрної історії України та світу.

 

Детальніше: «Український селянин» запрошує авторів до формування чергового номера

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 17.03.2020 №409 серія Історичні науки фахового видання «Вісник Черкаського університету» включено до категорії «Б» Переліку наукових фахових видань України. Головний редактор: проф. С. В. Корновенко, заступник головного редактора: проф. В. В. Масненко. Запрошуємо авторів до участі у формуванні номерів.

 

 

Статті, оформлені згідно вимог ВАК України, слід подати не пізніше 1 травня 2020 року

 

ВИМОГИ ДО ПУБЛІКАЦІЇ:

Детальніше: Вісник Черкаського університету