28 жовтня 2021 року на базі Навчально-наукового інституту міжнародних відносин, історії та філософії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «ПАМ’ЯТАЄМО. ВШАНОВУЄМО. ДОСЛІДЖУЄМО»  (до роковин штучних голодів, Голодомору).

Конференцію організовано спільно з Національним музеєм Голодомору-геноциду, Інститутом дослідження Голодомору, Музеєм спротиву Голодомору,  а також Відкритим міжнародним університетом розвитку людини «Україна», Вінницьким державним педагогічним університетом  імені Михайла Коцюбинського, Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка, Уманським державним педагогічним університетом імені Павла Тичини, Черкаським інститутом пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України.

Відкрили конференцію та привітали гостей доктор історичних наук, проректор із наукової, інноваційної та міжнародної діяльності Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, професор Сергій Валерійович  КОРНОВЕНКО та докторка історичних наук, директорка Навчально-наукового інституту міжнародних відносин, історії та філософії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, професорка Наталія Іванівна  ЗЕМЗЮЛІНА.

Привітали учасників конференції кандидатка історичних наук, генеральна директорка Національного музею Голодомору-геноциду Олеся Олександрівна СТАСЮК та  докторка історичних наук, директорка Інституту дослідження Голодомору, доцентка Світлана Василівна МАРКОВА.

Про заперечення геноцидного характеру Голодомору 1932–1933 рр. як складову гібридної війни РФ проти України говорив доктор історичних наук, завідувач кафедри історії України Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, професор Віталій Васильович МАСНЕНКО

Директорка інституту дослідження Голодомору Національного музею Голодомору-геноциду. Світлана Василівна МАРКОВА представила світоглядно-концептуальне видання для свідомих громадян –  навчальний посібник для вчителів «Голодомор 1932–1933 років – геноцид української нації».

Кандидатка історичних наук, директорка Державного архіву Черкаської області, доцентка КЛИМЕНКО Тетяна Анатоліївна про матеріали архіву, що засвідчують, що Голодомор 1932–1933 років – найжорстокіша акція ХХ століття проти українського селянства.

Ніна Василівна ЛАПЧИНСЬКА – старша наукова співробітниця Інституту дослідження Голодомору Національного музею Голодомору-геноциду, заслужений працівник культури України розповіла про те, що втрата незалежності України стала передумовою організації комуністичним режимом масового штучного голоду 1921–1923 рр. в Україні.

Доктор історичних наук, професор кафедри історії України Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, професор ПРИСЯЖНЮК Юрій Петрович говорив про дітей, як найбеззахисніших жертв голодоморів.

Дмитро Дмитрович БІЛИЙ – доктор історичних наук, завідувач відділу історичних досліджень Інституту дослідження Голодомору Національного музею Голодомору-геноциду, професор зробив доповідь, присвячену діяльності ОУН з протидії Голодомору 1932–1933 рр. та масовому штучному голоду 1946–1947 рр.

Доктор історичних наук, завідувач кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, професор Анатолій Георгійович МОРОЗОВ згадував про те як Голодомори перенесла його сім’я.

Роман Леонідович МОЛДАВСЬКИЙ – кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу історичних досліджень Голодомору-геноциду філіалу «Інституту дослідження Голодомору», доцент та Інна Михайлівна ШУГАЛЬОВА – кандидатка історичних наук, провідна наукова співробітниця філіалу «Інституту дослідження Голодомору» Національного музею Голодомору-геноциду доповіли про дитячу смертність у сиротинцях України в роки Голодомору (1932–1933).

Кандидат історичних наук, заступник директора Інституту дослідження Голодомору Національного музею Голодомору-геноциду Іван Євгенович ПЕТРЕНКО доповідав про роль комнезамів у здійсненні масового штучного голоду в Україні 1921–1923 рр.

Тож, через проведення Всеукраїнської наукової конференції «ПАМ’ЯТАЄМО. ВШАНОВУЄМО. ДОСЛІДЖУЄМО» (до роковин штучних голодів, Голодомору) ми ще раз згадали злочини сталінського тоталітарного режиму щодо українського народу, наголосили на необхідності подальшого вивчення причин і наслідків цих злочинів.  Всебічне обговорення причин, обставин та наслідків штучних голодів в Україні є необхідним.

Тетяна Терещенко, заступниця директора з наукової роботи