План роботи гуртка кафедри історії України

Засідання № 1 «Більшовицький переворот 1917 р. у Петрограді: міфи і реалії історії»
Дата проведення: 26 жовтня 2016 року (середа – 14. 30)
Питання до обговорення:
1.    Жовтневі події 1917 року в Росії, їх сутність, оцінка та вплив на розвиток політичних процесів у світі. (Поляруш Дмитро)
2.    Більшовицький переворот 1917 р. у Петрограді: рефлексії і події в Україні. (Джулай Валентин)
3.    Інтелігенція та революційні події в Росії 1917 р. (Виноградова Інна)
4.    Політика більшовицького уряду: гендерні аспекти (Анастасія Шаматова)
5.    Розстріл царської сім'ї: причини і наслідки. (Коваленко Анастасія)

Засідання № 2 «Голодомор 1932-1933 р. як геноцид українського народу радянським режимом»
Дата проведення: 23 листопада 2016 року (середа – 14.30)
    Питання до обговорення:
1.    Історіографія проблематики голодомору 1932-1933 р. в Україні: новітні тенденції.
2.    Наукові дискусії щодо оцінки демографічних наслідків голодомору-геноциду.
3.    Українська сільська інтелігенція в умовах голодомору.
4.    Повсякденне буття українців в умовах голодомору 1932-1933 р.: стратегії виживання.
5.    Голодне дитинство 1932-1933 р.: прихована правда.

Засідання № 3 «Історія українського війська: становлення, боєздатність та персоналії»
 Дата проведення: 14 грудня 2016 року (середа – 14. 30)
    Питання до обговорення:
1.    Військовий досвід княжої доби в контексті Середньовічної історії.
2.    Українське козацтво та його видатні представники. Військове мистецтво українських козаків: традиції та новації.
3.    Українські гетьмани як полководці.
4.    Українські військові у війнах ХІХ – початку ХХ ст.
5.    Перша світова війна й Україна: визначальні операції і персоналії.
6.    Армія УНР: здобутки військового досвіду.

Засідання № 4 «Острозька та Києво-Могилянська академії в контексті європейських освітніх практик»
Дата проведення: 15 лютого 2017 року (середа – 14.30)
1.    Етапи функціонування Острозької академії
2.    Історія становлення Києво- Могилянської  академії.
3.    Організаційна структура і навчально-виховна діяльність Києво-Могилянської академії (колегіуму).
4.    Видатні вихованці Києво-Могилянської академії: соціокультурні портрети.
5.    Києво-Могилянська академія як центр освіти і науки Східної Європи: викладацький корпус.
6.    Організація навчального процесу в Києво-Могилянській академії.
7.    Повсякденне буття «спудеїв» в академії.

Засідання № 5 «Жінка в національній і світовій історії»
Дата проведення: 15 березня 2017 року (середа – 14.30)
Питання до обговорення:
1.    Соціальна місія жінки доби античності. Повсякденне життя римлянки.
2.    Жінка доби Середньовіччя: компаративний аналіз становища та ролі в західноєвропейській і русько-українській традиції.
3.    Приватне життя жінки ранньомодерного і модерного часу: наречена, дружина, мати.
4.    Видатні представниці української і світової історії: соціальна біографія.

Засідання № 6 «Основні напрями історіописання на Заході (друга половина ХХ ст.)»
Дата проведення: 19 квітня 2017 року (середа – 14.30)
Питання до обговорення:
1.    «Нова соціальна історія» у Великобратанії та її особливості. Аналіз робіт істориків-марксистів Е. Томпсона, К. Хілла, Е. Гобсбаума, Дж. Рюде, Р. Хілтона. Історія сім’ї та локальна історія в Англії (К. Райтсон, Д. Левін, Ч. Фітьян-Адамс, А. Дайєр). Напрацювання Кембриджської групи з історії народонаселення і соціальної структури (П. Леслетт, Дж. Хайнал).
2.     Психоісторія як напрям «нової наукової історії». Теорія авторитарної особистості Е. Фромма. Концепція ідентичності Е. Еріксона. Психоаналітичні інтерпретації фашизму. Аналіз творчого доробку Ллойда деМоса.
3.    Білефельдська соціально-історична школа німецької історіографії (Г.-У. Велер, Ю. Кокка, Г.Ю. Пуле). Німецька історична антропологія (А. Людтке, Х. Медика, Ю. Шлюмбома).
4.    Сучасна мікроісторія: представники (Е. Лєруа Ладюрі, Н.З. Девіс і П. Берк) й основні ідеї. Італійська мікроісторія (К. Гінзбург, Дж. Леві, Е. Гренд, К. Поні, С. Черутті): аналіз засадничих праць.
5.    Історична антропологія у працях сучасних російських дослідників (Ю. Безсмертний, А. Гуревич, І. Данилевський, М. Копосов, М. Кром, Б. Могильницький).

Засідання № 7 «Друга світова війна й Україна: проблема колективної пам’яті»
Дата проведення: 10 травня 2017 року (середа – 14.30)
Питання до обговорення:
1.    Ставлення населення України до проблем, пов’язаних із Другою світовою війною.
2.    Друга світова війна та історична пам’ять в Україні: аналіз бібліографії.
3.    Колективні та індивідуальні моделі пам’яті.
4.    Культурна пам’ять про Другу світову війну.
5.    Аспекти політики пам’яті в Україні