Hовини

Указом Президента України В. А. Ющенка № 431/2007 від 21 травня 2007 року «Про заходи у зв'язку з 70-ми роковинами Великого терору — масових політичних репресій 1937–1938 років» в Україні встановлено День пам'яті жертв політичних репресій, який відзначається щороку у третю неділю травня.

День пам’яті і скорботи про людей, які загинули або постраждали в Україні в наслідок політичних репресій комуністичного режиму, встановлено з метою належного вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відродження національної пам’яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людяності.

Згідно з розсекречених архівів і документів СБУ, в Україні з 1935 по 1951 р. жертвами розкуркулення стали понад 2 млн. 800 тис. осіб. Як відомо 2 червня 1937 року було прийнято постанову Політбюро ЦК ВКП (б) ПБ-51/94 «Про антирадянські елементи», відповідно до якого 5 серпня 1937 р. вийшов наказ НКВС СРСР № 0044, який поклав початок масових репресій. Уже до середини листопада 1938 року без суду було винесено 681692 смертних вироки, які виконувалися негайно. Понад 1,7 млн людей було відправлено в табори.

Биківнянське поховання жертв сталінських репресій (Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили») належить до найбільших на території України. Упродовж 1937−1941рр. вантажівки майже щоночі привозили тіла розстріляних у київських в’язницях НКВС для таємного поховання у Биківнянському лісі. У заздалегідь підготовлені ями скидали тіла жертв, які потім присипались вапном та ґрунтом. Кількість похованих у Биківнянському лісі остаточно не встановлена, на думку істориків, вона може становити від 20 до 100 тисяч осіб. На околиці Києва у Биківнянському лісі знайшли свій останній спочинок письменники Михайль Семенко, Майк Йогансен, Вероніка Черняхівська, художники Михайло Бойчук, Микола Касперович, академіки Федір Козубовський, Петро Супруненко, митрополит УАПЦ Василь Липківський та десятки тисяч інших жертв «Великого терору».

 

Оксана Драч, доктор історичних наук, професор ННІ історії і філософії
Джерело: cdu.edu.ua
Сайт Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького