Студенти-першокурсники ННІ історії і філософії 28 вересня 2017 р. відвідали презентацію книги "Археологія та рання історія Черкас" Дмитра Куштана і Валерія Ластовського, яка відбулася в Черкаській обласній бібліотеці ім. Т. Шевченка. Видання є надзвичайно корисним для археологів, істориків, музейних працівників, краєзнавців, викладачів і студентів історичних спеціальностей, усіх, хто цікавиться минулим України. Адже у монографії здійснюється системний і комплексний аналіз археологічних пам’яток на території Черкас та його околицях, а також процесу формування та розвитку міста впродовж ХIV – ХVIII ст.

На матеріалах пам’яток (стоянок, поселень, городищ, курганних та ґрунтових могильників, скарбів та випадкових знахідок) здійснено характеристику побуту, господарства, матеріальної та духовної культур давнього населення. Основну увагу при вивченні пізньосередньовічної та ранньомодерної історії Черкас зосереджено на передумовах та часі заснування міста, походженні його назви, реконструкції фортифікаційних споруд. Обґрунтовується нова версія походження міста, що спирається на аналіз історичних джерел і логіку історичного процесу. Крім археологічних, широко залучені письмові (у т. ч. архівні), іконографічні, картографічні та лінгвістичні джерела.