Напередодні Дня науки у межах Тижня науки в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького відбулася III Всеукраїнська науково-практична конференція «Археологічні дослідження на Черкащині останніх років: підсумки та перспективи».

Захід проходив у змішаному форматі, об’єднавши майже 30 науковців-археологів, а також викладачів та студентів ННІ міжнародних відносин, історії та філософії. Модерував конференцію старший викладач кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки Андрій Касян.

З вітальним словом до учасників звернувся проректор із наукової та інноваційної діяльності Олександр Спрягайло, який наголосив на важливості археологічних досліджень як основи для історії та спротиву ворожим міфам. Директорка ННІ міжнародних відносин, історії та філософії Наталка Земзюліна звернула увагу на завзяття й натхненність археологів, котрі продовжують роботу попри умови воєнного часу. Завідувач кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки Анатолій Морозов підкреслив величезний археологічний потенціал Черкащини, багатої на пам’ятки різних культур і періодів.

Доповіді учасників конференції охопили широкий спектр тем. Результатами своїх досліджень, до яких були причетні й викладачі та студенти ЧНУ, поділилися наукові співробітники Інституту археології НАН України: Юрій Башкатов розповів про експерименти з виготовлення виїмчастих емалей київської культури; Дмитро Куштан — про розкопки в Черкасах у 2023 році; Олександр Могилов — про вивчення Мотронинського могильника; Андрій Скиба — про оборонну структуру Пастирського городища. Світлана Біляєва та Юрій Куценко з Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини ознайомили присутніх з археологічним аспектом подолання російських історичних міфів, а Віктор Квітковський із Харківської гуманітарно-педагогічної академії — з дослідженням посаду літописного Юр’їва (Біла Церква).

Співробітник Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Олександр Прядко висвітлив проблему локалізації лівобережного городища Залізьки, а завідувачка сектору археології Черкаського обласного краєзнавчого музею Лариса Сиволап — тему археологічних реконструкцій у музейній практиці її підрозділу. У роботі конференції взяли участь і студент 4 курсу Василь Лук’яниця й випускники ЧНУ Софія Руденко та Ярослав Кузьменко.

Доповіді супроводжувалися плідною дискусією, налагодженням зв’язків та співпраці. Учасники конференції подякували Збройним силам України за можливість проводити наукові дослідження та висловили впевненість, що традиція проведення подібних заходів у Черкаському національному продовжиться й у наступному році, сприяючи розвитку археології нашого краю.

Джерело: cdu.edu.ua
Сайт Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького