19—20 квітня 2023 року в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького за ініціативи Науково-дослідного інституту селянства та вивчення аграрної історії проведено XII Міжнародний симпозіум з аграрної історії.

Співорганізатором заходу став Інститут історії України НАН України. Українськими партнерами в організації симпозіуму стали вісім закладів вищої освіти та державна наукова установа, закордонними – п’ять університетів. Завдяки участі науковців із Данії, Іспанії, Канади, Словаччини, Польщі симпозіум набув статусу «Міжнародний». До роботи симпозіуму долучилося понад 100 науковців академічних, архівних, музейних та освітніх установ України, зарубіжні історики-аграрники.

З вітальним словом до учасників симпозіуму звернулися: ректор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Олександр Черевко, директор Інституту історії України НАН України Валерій Смолій, заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації Олександр Шамрай, почесний голова асоціації «Незалежне об’єднання сільськогосподарських підприємств Чорнобаївського району», почесний голова благодійного фонду імені І.М. Піддубного, член Наглядової ради Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Петро Душейко, директорка навчально-наукового інституту міжнародних відносин, історії й філософії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Наталія Земзюліна, завідувач кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, голова Наукового товариства істориків-аграрників Анатолій Морозов.

Привітання до учасників заходу надішли і від директора Державної установи «Енциклопедичне видання» Алли Киридон, завідувача кафедри історії України та спеціальних історичних дисциплін Донецького національного університету імені Василя Стуса Надії Темірової, професора кафедри всесвітньої історії Волинського національного університету імені Лесі Українки Мирослави Філіпович.

— Освітньо-академічна ініціатива проведення симпозіумів у другій половині 1990-х років стала серйозним стартом для фундаментального розвитку в Україні академічних селянознавчих досліджень, формування українських шкіл істориків-аграрників, спеціалізованих науково-дослідницьких та громадських інституцій з вивчення аграрної історії України, наукових фахових видань. Інформаційно-ідеологічний чинник є складником російсько-української війни. Одним із антидотів у протистоянні інформаційно-ідеологічному складнику країни-агресора є якісний український науково-історичний продукт, зокрема напрацювання з аграрної історії України, — зазначив ректор Олександр Черевко.

Директор Інституту історії України НАН України Валерій Смолій зауважив:
— Сьогоднішній захід — можливість переосмислити актуальні питання аграрної історії. Аграрна історія є, була й залишатиметься центральною проблематикою історії України. До того ж її вивчення є актуальним за сучасних непростих трансформаційних процесів суспільного, політичного, економічного життя нашої держави. Наше завдання — допомога владі задля руху до перемоги.

Заступник голови Черкаської обласної державної адміністрації Олександр Шамрай, вітаючи учасників симпозіуму, поділився власними думками:

— XII Міжнародний симпозіум з аграрної історії особисто для мене — реальне підтвердження того, що Черкаський національний університет утвердився в українському науково-дослідницькому та освітянському просторі України як самодостатній заклад вищої освіти, флагман освіти і науки Черкащини.

Протягом першого дня роботи симпозіуму на шести секційних засіданнях було розглянуто широкий спектр питань з аграрної історії, етнокультурного буття, духовності й світогляду українського селянства, аграристських практик розв'язання аграрних проблем, голодів 1921 — 1923 рр., 1946 — 1947 рр., Голодомору-геноциду 1932 — 1932 рр., сучасних проблем екологічної та продовольчої безпеки людства за умов «ідеального шторму» і «мережі фортець», постіндустріальних перспектив тощо.

Другий день симпозіуму тривав у форматі вебінару та був присвячений обговоренню державної стратегії у сфері права інтелектуальної власності та академічній доброчесності. Доповідачами на вебінарі виступили доктор юридичних наук, професор, дійсний член (академік) НАПрН України, директор державної організації «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» Олена Орлюк, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри права, ПВНЗ «Європейський університет» Андрій Бутенко, доктор юридичних наук, доцент, доцент кафедри інтелектуальної власності та цивільно-правових дисциплін, Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького Віктор Іващенко, доктор історичних наук, професор, професор кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики, Чорноморський національний університет імені Петра Могили Олександр Тригуб. З інформаційними можливостями сайту Науково-дослідного інституту селянства та вивчення аграрної історії присутніх ознайомила кандидат історичних наук Юлія Пасічна.

Дискусії та обговорення носили академічний, конструктивний характер. Висловлені учасниками симпозіуму думки, пропозиції викликали позитивний резонанс у громадськості. Організатори впевнені, що симпозіум дав поштовх до подальшого розвитку наукових досліджень з аграрної історії.

Джерело: https://cdu.edu.ua/