Hовини

Починаючи з середини XIX століття у різних країнах світу проходили мітинги та страйки жінок. Саме вони і стали передумовою 8 березня. Цього дня 1857 року робітниці фабрик у Нью-Йорку вийшли на демонстрацію за жіночі права. Вони хотіли отримати рівну оплату праці з чоловіками та знижений робочий день (з 16 до 10 години). Активістки також намагалися привернути увагу суспільства до питань здобуття жінками освіти, можливості голосувати та покращення умов праці. Завдяки цим демонстраціям по всьому світу почали з'являтися жіночі профспілки.

Понад півстоліття (28 лютого 1908 року) знову ж таки в Нью-Йорку проходить ще один мітинг працівниць. Тоді на вулицях міста зібралося понад 15 тисяч жінок. Через два роки після цього в Копенгагені пройшла друга Міжнародна конференція працюючих жінок (Second International Conference of Working Women). У цей час лідер жіночої групи соціал-демократичної партії Німеччини Клара Цеткін (Clara Zetkin) та активістка Роза Люксембург висунули ідею святкувати Міжнародний жіночий день на світовому рівні. Головною метою свята жінки назвали боротьбу за права жінок.

У соціалістичних країнах цю ідею підтримали. Але свято спочатку припадало на кінець лютого. Лише 1975 року в ООН офіційно оголосили святкувати Міжнародний жіночий день або День боротьби за права жінок саме 8 березня. Тоді ж було запропоновано державам внести цей день у календар своїх свят, згідно з їхніми звичаями та традиціями.

Хоча Міжнародний жіночий день було започатковано для того, щоб розширити права та можливості жінок, але в різних країнах світу його святкують по-різному.

Ізраїль. На державному рівні в цій країні Міжнародний жіночий день не відзначається, тому він не є вихідним днем.

США. Весь березень у цій країні присвячений жінкам. У лютому 1980 року тодішній президент Джиммі Картер навіть оголосив тиждень 8 березня Національним тижнем жіночої краси. По всій країні у школах проходять лекції про ґендерну рівність. Також щороку президент США видає промову на честь Міжнародного жіночого дня. Протягом усього місяця американці згадують досягнення своїх співвітчизниць.

Італія. Міжнародний жіночий день називається La Festa della Donna. Жінок вітають яскравими квітами мімози, які в цій країні вважаються символом чуттєвості та сили. Також у подарунок додають солодкі торти чи традиційні бісквіти з цитрусовим лікером та кремом, які мають форму квітів.

Китай. У цій країні свято стало національним ще 1949 року. Багато компаній 8 березня скорочений робочий день. У Китаї прийнято дарувати близьким жінкам квіти та різні подарунки. Цікаво, що напередодні Міжнародного дня жінок у Китаї святкують День дівчаток, присвячений здобуткам школярок та студенток.

Німеччина. 8 березня, яке називають Frauentag, стало державним святом 24 січня 2019 року. Однак воно таке лише для столиці країни — Берліна.

Велика Британія. У цій країні 8 березня використовують як можливість підвищити поінформованість населення про політичні та соціальні проблеми, пов'язані з жінками. Цього дня проводяться різноманітні лекції, виступи, концерти та інші заходи, під час яких часто збирають кошти для благодійних організацій, які відстоюють права жінок.

Іспанія. Тут феміністки проводять День жіночого протесту. Проходять демонстрації та мітинги, на яких публічно висловлюють своє невдоволення. Так, у 2018 році понад 5 мільйонів жінок провели 8 березня 24-годинний страйк на знак протесту проти нерівності в оплаті праці, ґендерної дискримінації, насильства в сім'ї.

В'єтнам. У цій країні святкування 8 березня вирізняється особливою серйозністю. Все тому, що у В'єтнамі ще 2 тисячі років тому існувало свято на честь сестер Чинг, які мужньо захищали свою батьківщину. Сьогодні ці два свята тісно переплелися.

Уганда. Цікаво, що святкують Міжнародний жіночий день та в Уганді. Тут святкування переплелися із традиціями предків. У місцевих жителів існує легенда, згідно з якою 8 березня одна з жінок вдарила бога дерев'яною палицею. Через гнів бога в країні утворився дефіцит води, і почервоніла земля. Тому в Уганді на Міжнародний жіночий день жінки одягають якнайбільше яскравих прикрас і влаштовують танці, щоб забути про свої повсякденні проблеми.

Міжнародний жіночий день у 2023 році припадає на середу. Згідно зі статтею 73 Кодексу законів про працю, цей день має бути вихідним. Проте, згідно із Законом від 15 березня 2022 року, Про організацію трудових відносин в умовах військового стану в українців не буде додаткових вихідних через військовий стан. Скасовано також перенесення вихідних святкових днів на будні.