Протягом 18-19 вересня 2019 року у Черкасах та Чигирині за ініціативи навчально-наукового інституту міжнародних відносин, історії та філософії Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького (Земзюліна Н.І.), при підтримці інституту історії України НАН України (Смолій В.А.), ректорату Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького (Черевко О.В.), Інституту Президента України В.А. Ющенка, Національної спілки краєзнавців (Реєнт О.П.), національного історико-культурного заповідника «Чигирин» (Полтавець В.І.) відбулися XI історичні читання «Українська козацька держава: витоки та шляхи історичного розвитку». Цього року вони були присвячені 370-й річниці утворення Української козацької держави та проголошення м. Чигирин її столицею.

Варто зазначити, що у 1991-2015 роках у Черкаському педагогічному інституті, а згодом державному університеті було проведено десять таких наукових зібрань. Учасниками читань були провідні науковці-історики визнаних наукових центрів нашої держави, зарубіжні гості. Зокрема: вчені Інституту історії України НАН України – Смолій В.А, П.Т. Тронько, Ф.П. Шевченко, С.В. Кульчицький, В.М. Ричка, О.І. Гуржій, І.М. Кулинич, Т.В. Чухліб, вчені із університетів України: В.С. Степанков, Я.Р. Дашкевич, Ф.Г. Турченко, Я.С. Калакура, черкаські історики: А.Г. Морозов, А.Ю. Чабан, О.Г. Перехрест, В.В. Масненко, С.В. Корновенко, В.М. Лазуренко.  Результатом читань стало збагачення вітчизняної історичної думки глибокими дослідженнями творення української державності у козацьку добу історії. Праці дослідників були видані у восьми збірниках та у двох спеціалізованих випусках «Вісника ЧНУ» серії «Історичні науки». За результатами проведених досліджень, висновки яких були оприлюднені на читаннях стали також захищені докторські та кандидатські дисертації, поява знакових наукових праць з проблематики досліджень.

Проведення XI читань викликано зростаючим інтересом суспільства, наукової громадськості до процесів державотворення в Україні, вивчення і узагальнення досвіду наших попередників, появою нових напрацювань, виявлення джерел, які раніше не використовувалися, в тому числі і зарубіжних.

Актуальністю проведення читань є також особливості нинішнього часу, необхідності утвердження в суспільстві переконань тяглості державотворчих процесів українського народу.

Пленарне засідання нинішніх ХI Всеукраїнських історичних читань «Українська козацька держава: витоки та шляхи історичного розвитку» пройшли у гетьманській столиці – Чигирині, у резиденції Богдана Хмельницького, що придало їх проведенню особливої значимості. Адже саме тут творилися основи козацької державності, формувалися і діяли державницькі інститути. Саме в Чигирині розквітнув державницький талант видатного гетьмана, творця української козацької держави Богдана Хмельницького, якому а у наступному 2020 році буде відзначатися 425 років від дня народження.

Участь у читаннях крім провідних науковців інституту історії України НАН України, інституту міжнародних відносин, історії та філософії Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, співробітників національного історико-культурного заповідника «Чигирин» взяли участь вчені-історики із Кам’янця-Подільського, Вінниці, краєзнавчий актив Черкаської області та Чигиринського району.

Знаковою подією читань стала посвята студентів першокурсників ННІ міжнародних відносин, історії та філософії ЧНУ ім. Б. Хмельницького у гетьманській резиденції, які після пленарного засідання побували у Суботові та Холодному Яру.

Матеріали читань будуть опубліковані у спеціальному випуску «Вісника ЧНУ».

ННІ міжнародних відносин, історії та філософії