Hовини

Роль і місія сучасного музею змінюється разом зі змінами комунікаційного поля культури. Він стає місцем відкриття нових форм взаємодії, опанування новітніми стратегіями творчого мислення, формування естетичної та інтелектуальної культури ХХІ ст., яке відповідає динамічним мінливим реаліям сучасного світу.

Черкаський обласний художній музей з січня місяця нового 2018 року започатковує Інтерактивну просвітницьку платформу, мета якої – привернути увагу до ролі музею у суспільстві, як до комунікаційного перехрестя міста; динамічного простору, відкритого для кожного; території культурного й інтелектуального  (само) розвитку.

Сучасний світ – це світ інтерактивних обмінів, взаємодій, трансформацій, котрі створюють мобільні та гнучкі єдності. У добу інформаційних технологій очевидною є їх віртуальна природа. Сьогодні кожен є учасником певних віртуальних співтовариств, ми ж пропонуємо у вихідні дні проявити зовнішню активність і відвідати заходи нашої музейної платформи.

Говорячи не стільки про дефіцит реального спілкування, скільки про дефіцит реальної інтерактивної взаємодії  у режимі «тут і тепер» ми вирішили концептуально визначити ту форму діяльності, яка давно презентує наш музей та включає в себе тематичні лекторіуми, авторські екскурсії, інтерактивні дискусії, творчі зустрічі, профорієнтаційні програми, майстер-класи з історичними екскурсами, інтелектуальні квести, соціально-комунікативні тренінги.

Звісно, у відвідувачів можуть виникнути питання, відповіді на які можна отримати на сторінках Черкаського обласного художнього музею у соцмережах. Але на деякі з них спробуємо відповісти зараз.

На яку аудиторію розраховано заходи платформи?

Заходи інтерактивної просвітницької платформи розраховано на будь-яку вікову та соціально-статусну аудиторію. В музеї діють програми «Музей-школа», «Музей-університет», напрацьовано досвід з музейної педагогіки у роботі з дітьми, починаючи з 2-3 річного віку. Велика увага приділяється сімейному відпочинку. Як показує досвід, у музейних тематичних квестах із задоволенням беруть участь як діти, так і дорослі. У спільних стратегіях пошуку перевіряється родинна єдність, у незвичних умовах розкриваються особливості характеру, формуються навички взаємодії у команді.

Популярними в Черкасах вже є молодіжні проекти («Грані часу», «Україна моїми очима», «Я-традиція», «Антилюдина», «Залежність або «Картонна коробка-3» та багато інших). У соціально-орієнтованих проектах можливими стають авторські варіанти створення концептуального простору, перфоменсу-атмосфери, соціального експерименту.

Для відвідувачів зрілого (та далі) віку ці заходи є не менш цікавими.

Які заходи можуть відвідати у вихідні дні черкащани?

Слідкуйте за анонсами! На основі експозиції музею можна відвідати екскурсію або взяти участь у тематичному квесті. Так, у січні темою було 12 днів Різдва та цикл різдвяних свят у цілому. Проводились і квести, і тематичні екскурсії.

На основі меморіального музею Д.Нарбута проводяться заходи вшанування пам᾿яті, інтерактивні екскурсії, й авторські екскурсії однієї картини.

Під виставкові проекти також створюються авторські програми. Так, останнім часом надзвичайною популярністю користувалася виставка «Японський стиль: кімоно та аксесуари», на основі якої було проведено багато майстер-класів з виготовлення японської ляльки, авторська екскурсія І.Шамрай «Таємниці японського кімоно», зустрічі з Сергієм Радченко  («Японія і культура. Роль  кольору у виховних практиках»). У межах платформи вже відбулися зустрічі з філософом Павлом Кретовим («Філософія і поезія: мовчання мови і парадокси розуму»), художником Володимиром Яковцем (виставка-дослідження «Щось цікаве»), Оксаною Пушонковою («До питання сприйняття абстрактного мистецтва», «Культурна пам'ять: між міфом, спогадами, забуттям»), Мариною Бугерею (««Візуалізація історії України 1920-1930-х років у творах Іллі Єфроїмсона») та ін. Незабаром відбудеться прес-конференція Володимира Яковця і учасників авторського проекту «Антракт – ХV»,   інтерактивна лекція Наталії Ребякової «Лувр: відомий і невідомий», захід Центру гендерних досліджень і комунікацій ЧНУ «Чоловік ХХІ століття» та багато інших цікавих подій.

Для музею вже традицією стали зустрічі з відомими черкащанами, художниками, письменниками, поетами, присвячені їх творчості, спогадам, тим острівкам доброї пам᾿яті, на яких тримається культура; виступи капели бандуристів, камерних оркестрів, ансамблю духовної музики «Канон», хору музичного училища , фольклорних ансамблів тощо.

У рамках платформи можливим є замовлення інтерактивної зустрічі з художником, творчість якого викликає певний суспільний резонанс й викликає багато питань. Такі зустрічі відбулися з Василем Цимбалом, Олександром Шепеньковим,  Миколою Дзвоником, Олегом Чижиковим, Максимом Гладько, Володимиром Яковцем, маленькою художницею Агатою).

У планах – тематичні лекторіуми з історії мистецтва, майстер класи з супровідною історією народних промислів, цікаві зустрічі, відкриття нових імен, ракурсів та граней;  можливість не лише віднайти, а й створити власний простір (само)розвитку.

Пушонкова Оксана, доцент кафедри філософії і релігієзнавства