На базі кафедри історії України ННІ історії і філософії відбувся Черкаський історіографічний семінар «Нові сенси історичного знання: перспективи розвитку дослідної лабораторії історіографа».

Модератор заходу професор Віталій Масненко звернув увагу учасників на два основних аспекти обговорення. Перший стосувався нових перспективних напрямів і сучасних методологічних засад історіографічних досліджень. Другий полягав у їх практичному застосуванні при написанні наукових праць, передовсім молодими дослідниками. Реалізації цих завдань сприяло те, що в роботі семінару взяли участь знані українські науковці.

Обговорення розпочав патріарх української історіографії, доктор історичних наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ярослав Степанович Калакура. Його доповідь «Методологічні засади співвідношення проблеми і теми, предмета й об’єкта історіографічного дослідження» з інтересом була сприйнята присутніми, оскільки містила практичні рекомендації і поради молодим вченим щодо визначення структурних елементів наукових текстів історіографічної та історичної тематики.

Високий інтелектуальний рівень мала доповідь доктора історичних наук, провідного наукового співробітника Інституту історії України НАН України Олексія Васильовича Яся «Понятійна сув’язь “культурна епоха”/“стиль мислення” та її інструментальне призначення у конструюванні історії історіографії». Розглянуті питання дозволили зрозуміти внутрішню логіку історіографічного процесу, побачити спонукальні чинники, які визначали особливості європейського й українського історіописання.

Надзвичайно актуальна проблематика була порушена у доповіді доктора історичних наук, професора Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Віталія Васильовича Тельвака «Між історією та політикою: польські та українські історики у боротьбі за східноєвропейську спадщину (кінець ХІХ–початок ХХ ст.)». Вказана проблема є складовою частиною грантового проекту ДФФД, який виконується спільно з черкаськими істориками «Образи «сусідів» на прикордонні України, Польщі, Білорусі: конфліктні історичні дискурси про минуле та моделі примирення».

Кожна доповідь супроводжувалася плідною дискусією, в якій взяли участь викладачі, докторанти, аспіранти і студенти ННІ історії і філософії.

Під час роботи семінару також відбулася презентація найновіших історіографічних видань: науково-методичного посібника Ярослава Калакури «Методологія історіографічного дослідження», ґрунтовної монографії Олексія Яся «На чолі республіканської науки…». Інститут історії України (1936–1986): Нариси з інституціональної та інтелектуальної історії (До 80-річчя установи)», посібника професора Національного університету «Острозька академія» Віталія Яремчука «Українська історіографія: суспільно-політична історія», І тому збірника наукових праць «Symposium historiographicum Czercasiensium».

Матеріали наукового семінару будуть опубліковані в наступному томі «Черкаського історіографічного симпозіуму».

Кафедра історії України