Hовини

У ході розширеного засідання Вченої ради ННІ історії і філософії, що відбулося 18 травня 2017 року, колектив інституту передав до наукової бібліотеки ім. М. Максимовича надзвичайно цінні та затребуванні видання – «Історію кримських татар. У 4-х т.» В. Е. Возгріна (2013) та «Історію українського козацтва . Нариси у 2-х томах» (2006).

У чотиритомнику В. Є. Возгріна представлена етнічна історія корінного населення Криму з найдавніших часів до 1940-х рр., коли в результаті депортації кримських татар півострів вперше був позбавлений носіїв унікальної культури, що склалася тут.

Дослідження спирається на опубліковані джерела і матеріали низки вітчизняних і зарубіжних архівів, а також на праці, присвячені історії Криму і частково країн, що входили з ним у відносини різного характеру. Твір розділений на чотири томи за хронологічним принципом. При цьому основна частина першого тому присвячена періоду, коли кримське населення жило за законами ханства, другий – коли воно підпорядковувалося законам Російської імперії, третій – радянськими законами, четвертий – коли кримськотатарський народ був фактично оголошений поза законом – спочатку німецькими окупантами (жовтень 1941 р. ), а потім радянськими визволителями (18 травня 1944 г.).

Що ж до другої презентованої праці, варто вказати, що через сто років після появи ґрунтовних праць з історії української козаччини Михайла Грушевського та Дмитра Яворницького сучасні українські історики на основі новознайдених документів і матеріалів та досягнень новітньої історичної науки створили узагальнений образ українського козацтва. До першого тому увійшли нариси, які охоплюють ґенезу та еволюцію козацтва, його цивілізаційну типологію, систему ціннісних орієнтацій та становлення політичної культури. Окрім того, розглянуто питання соціальної, військової, політичної та державотворчої діяльності українського козацтва від найдавніших часів до кінця XVIII століття. У другому томі розглянуто етнонаціональні аспекти феномена українського козацтва, козацьке право і судочинство, його православні та геральдичні традиції, специфіку козацького історіописання, сприйняття українського козацтва у західноєвропейському світі. Спеціальні нариси присвячено еволюції козацького стану після ліквідації козацької держави та поглинення України іноетнічними імперськими структурами, відродженню козацтва в сучасній Українській державі. Розраховано на науковців, студентів і викладачів вузів, широкий читацький загал.