Hовини

У Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького відбулася презентація книги «Чому тато не вдома?» магістрантки психологічного факультету Аліни Отземко, чоловік якої, Василь Отземко, загинув на війні.

Модерувала захід докторка психологічних наук, професорка, завідувачка кафедри психології Юлія Чистовська. Вона керує магістерською кваліфікаційною роботою Аліни Отземко, в межах якої й створено видання.

— Аліною Отземко вперше під час повномасштабної війни  в межах кваліфікаційної роботи створено книгу для психосоціальної підтримки дітей, батьки яких боронять терени нашої держави. Знання та досвід, який отримала Аліна під час навчання дав можливість їй проаналізувати важливі складники для сприйняття проблем війни та втрати рідних дітьми, — наголосила Юлія Чистовська.

Василь Отземко — випускник ННІ міжнародних вдносин, історії і філософії. Тому присутні на зустрічі гості, викладачі, студенти ділилися спогадами про роки навчання Василя в університеті, а також подальшу його співпрацю з інститутом.

Перший проректор, Василь Мойсієнко зазначив:

— Ця зустріч про людей, які творять нашу історію. Ми завжди будемо згадувати Василя Отземка, і тих хлопців, наших випускників, які продовжують воювати за нашу країну, і Микиту Надточія, і Дмитра Кухарчука, і Петра Горбатенка, і багато інших істориків, які пожертвували своїм добробутом, а дехто і життям задля нашої перемоги.

Поділився спогадами про Василя Отземка директор ННІ міжнародних відносин, історії і філософії Андрій Касян:

— Випускник істфаку, вчитель та воїн — ще багато можна говорити про Василя Отземка. Адже він був вірним другом, люблячим чоловіком великим патріотом України. Свою любов до рідної землі він проявив, коли пішов добровольцем в АТО. У перші дні повномасштабного вторгнення Василь був учителем, мав відстрочку від служби в ЗСУ, але не роздумуючи пішов на фронт. Він завжди досягав всього всупереч, а не завдяки.

Сама авторка книги презентувала коротку історію їхньої сім’ї і розкрила Василя, як професійного історика, люблячого чоловіка і турботливого батька та розповіла, як народилася ідея створити таке видання.

Дана книга є унікальним засобом емоційної підтримки дітей, чиї батьки беруть участь у бойових діях. Авторка пояснює дітям складну тему війни через прості історії, що сприяють формуванню емоційної стабільності та зниженню рівня стресу. Головною метою книги є допомога дітям у подоланні негативних емоцій, таких як страх, тривожність і агресія, спричинених війною, а також побудова позитивного ставлення до сім’ї та світу навколо. Ілюстрації та додаткові матеріали, такі як наліпки та арттерапевтична розмальовка, підсилюють терапевтичний ефект.

В книзі розкриваються питання, примусового зросійщення, отримання поранень, розповідається, чому одні батьки воюють, а інші ні, хто такі росіяни, що таке ракети, міни, гармати і броньовані машини, що таке армія, хто такі військові, чому вони живуть у зруйнованих будинках і що там роблять, що таке бойові дії, окупація й деокупація, а також побіжно підіймаються питання життя і смерті, вшанування пам’яті загиблих героїв.

В доробку використані методи арттерапевтичної роботи це розмальовки, що дають можливість через використання кольору стабілізувати емоційний стан. Діти отримують завдання вибрати кольори, які, на їхню думку, відповідають певним емоціям (наприклад, «Який колір передає радість?», «Що б ти вибрав для страху?» тощо). Малюнок чи розмальовка виконується у кольорах, які асоціюються у дитини з позитивними переживаннями.

В планах авторки продовжити роботу над створенням якісного психотерапевтичного матеріалу та випуск наступних книжок: «Чому в тата немає кінцівки?», «Чому в тата ПТСР?», «Чому тато загинув?».

Більше пропонуємо переглянути у відео від ТРК «Ільдана»:

 


Джерело: cdu.edu.ua
Сайт Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького