Hовини

На сьогодні існує кілька альтернативних версій виникнення нашого міста Черкаси.

Офіційною датою на цей час вважається 1286 рік. Саме від неї визначається щорічне святкування Дня міста. Ця версія постала як результат дослідницької діяльності групи краєзнавців та науковців ще в 1982-1985 рр., була підтверджена академічними установами (висновок Інституту історії та Інституту археології АН УРСР) і затверджена тодішнім обласним керівництвом. До речі, у цей час функціонувало принаймні ще шість інших пропозицій щодо визначення віку нашого міста.

У 2016 році вийшла важлива монографія авторства Дмитра Куштана та Валерія Ластовського «Археологія та рання історія Черкас», в якій стверджувалося, що 700-річчя Черкас — суто російсько-радянська конструкція. Натомість обґрунтовувалася наукова концепція про те, що Черкаси не могли існувати раніше 1360-х років (битви на Синіх Водах 1362 р.), а перша відома достовірна письмова згадка про них відноситься тільки до 1392 року. У своїх висновках автори спиралися на докладний аналіз археологічних знахідок і писемних джерел. Щодо походження назви міста віддавалася перевага так званій «західній версії».

Науковцями кафедри історії України Черкаського національного університету після проведення досліджень пропонуються для розгляду власна версія виникнення Черкас — у долитовський період. При цьому ми спираємося на відповідну джерельну базу. Передовсім писемні пам’ятки — «А се имена градом всем рускым, далним и ближним», Жалувану грамоту подільського князя Федора Коріатовича своєму слузі Пашку Васнєвичу на села в Брацлавській волості (1392 р.), «Повість про Поділля», ханські ярлики на українські землі та ін. Також маємо значну історіографічну традицію. Зокрема, праці таких відомих дослідників як А. Яковлів, Я.Дашкевич, Ф. Шабульдо, С. Конча, О.Бубенок, Б.Черкас, М. Горелик, В. Михайловський.

Треба також враховувати, що точна дата «народження» міста — майже завжди річ в багатьох випадках умовна. Однак шляхом наукових досліджень потрібно досягти зниження ступеня умовності, аби визначена дата була ближча до реальної.

Отже, чекаємо зацікавлених науковців та громадськість на круглому столі «Стародавні Черкаси: дискусія щодо виникнення міста», який відбудеться 18 жовтня у ЧНУ ім. Богдана Хмельницького.

Кафедра історії України
Джерело: cdu.edu.ua
Сайт Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького