Hовини

В актовій залі Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького 3 червня звучав «Щедрик» Миколи Леонтовича.

Сьогодні на базі університету відкрилася виставка «Прийшли, заспівали, перемогли». Цей проєкт присвячений історії міжнародного тріумфу «Щедрика» Миколи Леонтовича та світових гастролей Української Республіканської Капели під орудою Олександра Кошиця, уродженця Черкащини.

Під час відкриття виставки, уперше у Черкасах, презентували також понад 100-річну платівку з нью-йоркським записом «Щедрика» (Brunswick, 1922). Це рідкісний в Україні та світі експонат з приватної колекції Тіни Пересунько, який дослідниця знайшла у США під час свого перебування у Нью-Йорку на стипендійній Програмі імені Фулбрайта й привезла в Україну.

Легендарні музичні композиції звучали для викладачів та студентів ЧНУ у виконанні спеціально запрошеного черкаського камерного хору «Канон».

На стендах виставки опубліковано близько сотні унікальних документів та фотографій з історії світових гастролей хору Олександра Кошиця та інтернаціоналізації «Щедрика».

Ці матеріали знайшла у фондах українських, чеських, канадських та американських архівів і бібліотек авторка проєкту Тіна Пересунько, дослідниця історії інтернаціоналізації «Щедрика» та культурної дипломатії України, наукова співробітниця Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, засновниця Інституту Леонтовича.

— Сьогодні ми презентуємо в Черкаському національному університеті мандрівну виставку з історії «Щедрика». Пісні, яка звучить на увесь світ щороку на Різдво, але яка 100 років тому була дипломатичною зброєю України у війні за незалежність від росії. Цю пісню презентував світові хор під орудою уродженця Черкащини Олександра Кошиця: диригента і культурного дипломата української народної капели, який за дорученням Симона Петлюри, тодішнього верховного головнокомандувача війська УНР, вирушив у світ, в Європу і в Америку презентувати ідею української незалежності. Тоді, пам’ятаємо, в січні 1918 року Україна проголосила незалежність. Не в серпні 1991 року, а в січні 1918 — перша наша державна незалежність. І тоді теж російська пропаганда говорила, що українського народу не існує, і тоді розпочалася окупація більшовицькою росією, білою росією незалежної України. І от, щоб здобути підтримку «Західного світу» у цій війні, Симон Петлюра надіслав у світ хор Олександра Кошиця, — говорить Тіна Пересунько.

Виставка розповідає, як «Щедрика» у 1916 році створив Микола Леонтович, як ця пісня уперше прозвучала в Європі у 1919 році та Америці в 1922-му. Окрім того, виставка містить QR-коди із записами пісень Української Республіканської Капели, що підкорили понад 200 концертних залів 17 країн Європи та Америки.

— Сьогодні ми говоримо про знакові речі: «Щедрика», Миколу Леонтовича, УНР, адже саме через українську пісню, національну традицію формується українська ідентичність. Важливо те, що ця культурна діяльність була спрямована не лише на самих українців, а й на світ. «Щедрик» справді став частиною загальносвітової культури, — зазначає професор, завідувач кафедри історії України Віталій Масненко.

Тіна Пересунько розповіла про 102-річну платівку із нью-йоркським записом «Щедрика» (Brunswick, 1922). Це рідкісний в Україні та світі експонат з приватної колекції Тіни Пересунько, який дослідниця знайшла у США під час свого перебування у Нью-Йорку на стипендійній Програмі імені Фулбрайта й привезла в Україну. Символічно, що вона презентується вперше саме на Батьківщині Олександра Кошиця.

— Це дуже цінний музейний експонат, таких платівок у світі буквально кілька, а в Україні лише дві. Сьогодні її вперше презентуємо в Черкасах. Це та платівка, яку хор записав рівно за тиждень до прем'єри пісні в Carnegie Hall у Нью-Йорку. Тоді американська публіка вперше почула нашого «Щедрика», — розповідає Тіна Пересунько.

Також авторка проєкту сподівається на те, що виставка стане початком підготовки до відзначення наступного року 150-річчя з дня народження Олександра Кошиця.

— Мені дуже важливо пропагувати ім'я Олександра Кошиця. Він народився на Черкащині, у мальовничому селі Тарасівка на Звенигородщині. За славою та популярністю його навіть порівнювали із Тарасом Шевченком. Тому дуже хочеться, щоб його ім'я було знане й гідно пошановане на його рідній землі, — додає Тіна Пересунько.

Під час заходу Тіна Пересунько презентувала й передала до фондів університетської наукової бібліотеки ім. Михайла Максимовича примірники своїх книжок «Щедрик проти руського міра. Культурна дипломатія Симона Петлюри: місія капели Олександра Кошиця», «Щедрик. Відома пісня з невідомою історією».

— Це не тільки історія відомої пісні Миколи Леонтовича, це проєкт трьох відомих постатей, яким Україна була понад усе: Симона Петлюри, Миколи Леонтовича і нашого земляка Олександра Кошиця. Ці талановиті люди намагалися пояснити світу, що таке Україна. Вони сподівалися, що Україна буде незалежною європейською державою. Ці паралелі доводять, що Україна є, була і буде, у тому числі й завдяки культурній дипломатії. Переконаний, що не всі американці знають імена авторів такої улюбленої «Carol of the Bells». Нам головне, щоб її знали всі українці. Вдячний Тіні Пересунько, історикині, яка ґрунтовно дослідила архіви та подала приклад історикам, як досліджувати проблему, — зазначив перший проректор Василь Мойсієнко.

— Розкішний захід. Історія «Щедрика», доля Леонтовича, тріумф Кошиця, камерний хор «Канон» і майстерне виконання творів Леонтовича, неймовірна Тіна Пересунько зі своєю мандрівною виставкою «Прийшли, заспівали, перемогли». Це один із тих культурно-мистецьких проєктів, які розповідають світові й українцям нашу правдиву історію й нагадують, «що на цім Божім світі існує нація, якій ім'я — Україна» (Gazeta de Noticias про шалений успіх хору Кошиця, 1923 рік. Із праці Тіни Пересунько «Щедрик. Відома пісня з невідомою історією»). Дякую авторці й всім організаторам заходу. Бальзам на наші душі, — говорить проректорка з освітньо-виховної та іміджевої діяльності Галина Гаврилюк, яка допомогла організувати презентацію 

Виставковий проєкт «Прийшли, заспівали, перемогли» всі охочі можуть переглянути в НК № 1 Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького з 3 до 15 червня.


Джерело: cdu.edu.ua
Сайт Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького