Делегація Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького - у складі проректора з наукової роботи Олександра Спрягайла та професорів кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Ольги Морозової та Євгена Синкевича - взяла участь у XVI Українсько-польських зустрічах у Яремче (21-24 вересня 2023 р.).

Дана міжнародна конференція за традицією щороку збирає фахівців з українсько-польських відносин з України та Польщі задля обговорення важливих питань стосунків українців та поляків.

Організаторами конференції виступили:

Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника,

Студії Східної Європи Варшавського університету,

Інститут політичних та етнонаціональних досліджень ім. Івана Курбаса НАН України

Представництво «Польська академія наук» у Києві

Фундація «Вольність та демократія»

Інститут Польщі в Києві

Редакція газети «Kurier Galicyjski»

Захід урочисто відкрили:

Ігор Цепенда (ректор Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника)

Ян Малійцький (директор Центру Східноєвропейських студій Варшавського університету)

Олег Рафальський (директор Інституту політичних та етнонаціональних досліджень ім. Ф. Курбаса НАН України)

Матеуш Бялас (директор представництва Польської Академії Наук у Києві)

Еліза Дзвонкевич (генеральний консул Республіки Польща у Львові)

Вʼячеслав Войнаровський (генеральний консул України в Кракові)

Роберт Чижевський (

Учені обговорили низку проблем, зокрема:

Секція І - «Україна і Польща, сучасні відносини в тіні Варшавського договору та Договору між Україною та Республікою Польща про добросусідство, дружні відносини і співробітництво».

Модератори секції - Богдан Гудь та Пшемислав Журавський-Гаєвський

Доповідачі - Маркіян Мальський, Олександр Моцик, Микола Ярмолюк, Яцек Ключвський, Яцек Жур

Секція 2 - «Європейські та євроатлантичні прагнення України: переваги та недоліки в контексті російсько-української війни»

Модератори секції - Анджей Шептицький та Микола Дорошко

Доповідачі - Богуслава Бердиховська, Анджей Клімчак, Пшемислав Журавський-Граєвський, Юрій Теміров, Сергій Федуняк.

Секція 3 - «Військова допомога Польщі та Заходу для України: належна відповідь на загрози безпеці на регіональному та глобальному рівнях»

Модератори секції - Григорій Перепелиця та Тадеуш Кронстек

Доповідачі - Микола Литвин, Юрій Ніколаєць, Міхал Клімецький, Марчін Стрелець

Секція 4 - «Гуманітарний вимір війни в Україні: допомога біженцям»

Модератори секції - Боогуміла Бердиховська та Віталій Макар

Доповідачі - Станіслав Стемпєнь, Анджей Шептицький, Василь Костицький, Ольга Морозова

Секція 5 - «Відбудова України: виклики, перспективи, напрямки»

Модератори секції - Віктор Борщевський та Яцек Ключковський

Доповідачі - Максим Остапенко, Євген Сінкевич, Антоні З. Камінський

Секція 6 - «Майбутнє польсько-української співпраці»

Модератори секції - Матеуш Бялас

Доповідачі - Гжегож Демель та Ігор Щупак

У дискусіях взяла участь низка українських та польських істориків.

Зацікавлення викликала доповідь проф. Ольги Морозової «Гуманітраний вимір російсько-української війни: допомога українським біженцям в Польщі».

Історик навела статистичні дані щодо кількості перетинів кордону з Польщею українських біженців протягом першого року війни, числа українських  біженців у Польщі сьогодні, розказала про особливості офіційного перебування українців у польській державі.

Проректор з наукової роботи Олександр Спрягайло обговорив із польськими колегами стратегію подальшої співпраці.

Захід викликав неабиякий інтерес у суспільства.