Hовини

28 лютого 2017 р. у Черкаській обласній бібліотеці для юнацтва імені Василя Симоненка кафедрою історії України Навчально-наукового інституту історії і філософії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького спільно з Осередком Наукового товариства імені Тараса Шевченка у Черкасах була проведена читацька наукова конференція «Українська революція 1917–1921 рр.: героїчні сторінки історії».

Модераторами заходу виступили завідувач кафедри історії України професор, доктор історичних наук Віталій Васильович Масненко і завідувач відділу читального залу Черкаської обласної бібліотеки для юнацтва імені Василя Симоненка Катерина Іванівна Вербівська.

Тематика виступів зосереджувалась навколо спільної проблеми – відображення революційної стихії в особисті долі та світосприйнятті її активних учасників. Професор В. Масненко зосередив свою увагу на відображенні подій про Українську революцію у спогадах її провідних діячів та знаковій постаті Михайла Грушевського.

Завідувач відділу охорони пам’ятків історії та культури Черкаського обласного краєзнавчого музею Олександр Шумейко актуалізував проблему створення і збереження пам’ятників, у яких вшановані земляки-черкащани – учасники тих революційних подій.

Про Холодноярську Республіку як вияв прагнення до волі за книгами Ю. Горліс-Горського «Холодний Яр» та В. Шкляра «Чорний ворон» розповідав завідувач історичного музею Кам’янського державного історико-культурного заповідника Юрій Ляшко.

Молодими дослідниками, магістрами ННІ історії і філософії було висвітлено кілька важливих проблемних питань. Відповідь про те, за що і як боролися українські війська під командуванням Михайла Омеляновича-Павленка шукав студент магістратури Олексій Компанієць. Селянську стихію Вільного козацтва у книгах М. Іванченка «Дума про Вільних козаків» та Є. Стеблівського «Звенигора. Повстанці. Шабля для комісара» досліджував Євген Сакевич. Про надії і розчарування Миколи Хвильового за оповіданням «Солонський Яр» розмірковувала Юлія Погасій. Студент четвертого курсу Сергій Дяжур характеризував Дмитра Дорошенка як державного діяча і літописця революції. Студент третього курсу Дмитро Кличков на основі спогадів Павла Скоропадського відстежував Україну, яку намагався будувати останній український гетьман.

Виступи магістрів та студентів ННІ історії і філософії доповнила доповідь учениці школи № 32 м. Черкаси Марини Ткаченко, присвячена «революційній ніжності» від Володимира Винниченка за його книгою «Відродження нації».

Конференція завершилась загальною дискусією, в ході якої учні черкаських шкіл мали змогу задати питання і обмінятися власними думками. Приязна атмосфера заходу сприяли жвавій інтелектуальній розмові, що передбачала на меті за висловом класика «тверезо і твердо оцінити ті реальні умови, в яких ми опинилися у результаті революції і війни за українську самостійність».