Hовини

Днями у Каневі урочисто відзначили 80-річчя відкриття на Тарасовій горі Шевченківського меморіалу та 30-річчя надання Заповіднику статусу національного. До переліку урочистостей важливою подією ввійшла Всеукраїнська науково-практична конференція «Шевченківський заповідник у Каневі: передумови становлення, традиції, шляхи розвитку». В вій взяли участь провідні шевченкознавці, музейні працівники, історики, краєзнавці з України та ближнього зарубіжжя.

На початку конференції прозвучали привітання від доктора історичних наук, лауреата Національної премії імені Т. Шевченка, академіка Національної академії педагогічних наук Мельниченка Володимира Юхимовича, генерального директора Національного музею Тараса Шевченка у м. Київ Стуса Дмитра Васильовича, координатора громадського науко-просвітницького центру «Інститут Тараса Шевченка» м. Нур-Султан, Республіка Казахстан Дениса Аркадійовича Чернієнка, Касмкової Тетяни Олександрівни – від шевченкознавців із Оренбурга, з Російської Федерації.

Від імені ректора Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Черевка Олександра Володимировича привітання оголосила директорка навчально-наукового інституту міжнародних відносин, історії та філософії Земзюліна Наталія Іванівна, яка у своєму виступі висловила щиру подяку колективу Шевченківського заповідника за спільну співпрацю у формуванню у студентів університету високої громадянської позиції, патріотизму. У врученому подарунку – а це бібліотечка останніх праць науковців університету зібрані напрацювання з історії України, унікальне перевидання Щоденника  Тараса Шевченка, дослідження революційних подій Помаранчевої революції та революції Гідності.

У доповідях на конференції прозвучали актуальні питання збереження шевченкової спадщини, історичного довкілля Тарасової гори. Зокрема про це йшлося у доповідях Ігоря Дмитровича Ліхового, Брижицької Світлани Анатоліївни, Людмили Олексіївни Чорної, Людмили Анатоліївни Сокур та інших доповідачів.

Значний резонанс в учасників конференції викликала доповідь доктора історичних наук, професора нашого університету Анатолія Юзефовича Чабана «Шевченко і Казахстан: міфи і реалії», у якій на основі глибокого аналізу, висвітлено питання вшанування життя і творчості Тараса Шевченка за рубежами нашої країни, зокрема, у Казахстані. Йшлося про розхожі стереотипи пошанування нашого великого Пророка та реалії сьогодення, які є далеко не однозначними. Висловлена думка, яка зафіксована в ухвалі конференції про розробку державної програми «Шевченко і світ», в якій передбачити чітку систему пропаганди життєвого шляху, творчості, геніальних пророчих думок Тараса Шевченка за кордонами нашої держави з активним включенням у цю діяльність державних структур, дипломатичних представництв, української діаспори.

ННІ міжнародних відносин, історії та філософії