Hовини

Протягом двох тижнів, із 28 червня по 12 липня, відбувалася археологічна практика для студентів 1 курсу спеціальностей «Середня освіта. Історія та громадянська освіта» й «Історія та археологія» Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького.

Студенти долучилися до роботи Трипільської археологічної експедиції Інституту археології НАН України в с. Легедзине на Тальнівщині. Тут дослідники на чолі з керівником експедиції Олексієм Корвін-Піотровським і керівником розкопу Едуардом Овчинниковим вивчали найбільше у світі поселення часів мідно-кам’яної доби, створене носіями трипільської культури – Тальянки. Від університету практику очолювали директор ННІ міжнародних відносин, історії та філософії Андрій Касян і лаборант археологічної лабораторії Василь Лук’яниця. До науковців і студентів приєдналися також учні старших класів Черкаського гуманітарно-правового ліцею – учасники Археологічної польової школи під керівництвом випускника ЧНУ Олексія Компанійця.

У ході польового сезону 2025 року археологи розкопували котлован, що розташовувався біля гончарного горну. Спершу він використовувався для добування глини для будівництва жител, а згодом перетворився на господарську яму, в яку скидали відходи передусім керамічного виробництва. Серед знахідок – безліч фрагментів кераміки різних типів, зооморфна пластика (фігурки бичка та баранця), кілька крем’яних предметів. Студенти занурилися на 1,5 м від рівня сучасної поверхні, щоб вперше за понад 5,5 тисяч років розчистити стародавні артефакти й побачити все таким, яким його залишили «трипільці». Для свого часу це був значний виробничий комплекс із передовими технологіями.

Практиканти долучилися не лише до польових робіт, а й наступного етапу археологічного дослідження — камеральної обробки знайдених матеріалів. Вони навчилися правильно мити й очищати кераміку, розрізняти елементи та форми посудин, побачили приховані доти заглиблені й мальовані орнаменти.

Не менш корисними були й активності поза розкопками та камеральною роботою. Студенти отримали можливість ознайомитися з експозицією та унікальними артефактами, представленими в Музеї трипільської культури, зокрема найдавнішими в Україні металевими предметами і тканиною. Провідником у світ Трипілля для них став директор музею Владислав Чабанюк. Особливо запам’ятався також вечірній перегляд зрежисованого ним, по-справжньому народного, фільму «Чорний козак». До того ж у межах навчального процесу практиканти заповнювали археологічні щоденники та прослухали лекцію Василя Лук’яниці на тему: «Мегапоселення Тальянки на тлі феномену поселень-гігантів культурного комплексу Кукутень-Трипілля». Успішно подолавши всі труднощі, здобувши багато необхідних для подальшої професійної діяльності знань і навичок, першокурсники завершили насичений навчальний рік традиційною посвятою в археологи.

Проте справжньої неповторності й незабутності археологічній практиці надає життя в таборі та спільний побут. Багато сміху й жартів, спільні походи в магазин, вечірні ігри, прогулянки до ставка — усе це доповнює, але не вичерпує романтичну багатогранність першої археологічної експедиції, що запам’ятається назавжди.


Джерело: cdu.edu.ua
Сайт Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького